Na dobrovolnou vojenskou službu na Slovensku nastoupilo jen 37 osob, stát původně počítal s výrazně vyšším zájmem veřejnosti. První výcvik svého druhu, kterým chce stát posílit armádní zálohy, potrvá do konce září.
"Nepochybně bychom byli rádi, pokud by zájemců o dobrovolnou vojenskou přípravu bylo více. Jde o pilotní projekt a je třeba mu dát šanci," uvedl ministr obrany Peter Gajdoš. Dodal, že po ukončení výcviku první skupiny ministerstvo přijme opatření s cílem zatraktivnit projekt pro mladé lidi.
Slováci, kteří se zapojí do dobrovolné vojenské přípravy, budou mít během výcviku nárok na finanční odměnu ve výši zhruba 135 eur (3650 Kč) měsíčně. Jde spíše o symbolický příspěvek, jehož výše odpovídá jen zlomku průměrné mzdy v zemi.
Na pětimilionovém Slovensku se na dobrovolný výcvik přihlásilo původně 129 zájemců. Část z nich ovšem neprošla zdravotní prohlídkou, psychotesty nebo byla vyřazena z administrativních důvodů. Předchozí vláda, která program odstartovala, počítala s tím, že dobrovolnou vojenskou přípravu by mohlo absolvovat na 150 lidí ročně.
Do pilotního projektu v armádním výcvikovém centru v Martině na severu země se zapojilo i 13 žen. Výcvik bude zaměřen na získání základních vědomostí a zručností například v taktice, střelby z ručních zbraní, orientaci v terénu či zdravotnické přípravě. Součástí projektu je i odborný výcvik účastníků v některé z vojenských odborností, mezi které patří také střelci, ženisté či spojaři.
Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006. V současnosti má země přibližně 14 tisíc profesionálních vojáků.
V Česku na začátku července začal platit balíček armádní legislativy, který má mimo jiné zlepšit podmínky pro příslušníky aktivních záloh. Zavádí také pro lidi možnost přihlásit se na dobrovolné cvičení.
Dobrovolná vojenská služba na Slovensku: nastoupilo 37 lidí
Zahraničí
6. 7. 2016 11:15
Vojenská služba na Slovensku (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubáni Samuel