Schůzka evropských ministrů vnitra k řešení uprchlické krize nepřinesla uspokojivé výsledky, shodují se v hodnocení německá média. Některé deníky dokonce označují vyznění pondělního jednání za špatný vtip. Rozhodnutí Německa obnovit hraniční kontroly je podle médií snahou získat čas, aby se podařilo evropské řešení najít.
"Vzhledem k velikosti celého problému je dohoda evropských ministrů z pondělního odpoledne špatný vtip - spravedlivě rozdělit do konce roku 40 tisíc uprchlíků. Tolik jich nedávno přišlo do Mnichova během jediného víkendu," napsal v komentáři list Rheinische Post.
Deník obvinil východoevropské země z nedostatku solidarity a vyzval vládu kancléřky Angely Merkelové, aby kvůli tomu omezila těmto státům platby z evropských fondů. Stejný návrh nadnesl ministr vnitra Thomas de Maiziére.
"Když se někdo snaží přenést všechnu vinu na východní Evropu, měl by mít před očima, že většina Němců, kteří se nyní plácají po ramenou za svou solidaritu a velkorysost, se začala o běžence zajímat teprve v okamžiku, kdy jich začaly tisíce přicházet do Německa. Dokud přicházeli jen do Itálie nebo Řecka, jejich osud tady nikoho nezajímal," vystoupil proti odsuzování zemí ve východní části EU server Spiegel Online.
Deník Mitteldeutsche Zeitung připomíná, že k přílivu uprchlíků do Německa přispělo i rozhodnutí kabinetu Merkelové automaticky udělovat azyl žadatelům ze Sýrie. "Angela Merkelová jednala pod velkým tlakem a se správným cílem - zabránit humanitární katastrofě. Obnovení hraničních kontrol by nyní mělo pomoci získat čas, aby si přetížené spolkové země a obce oddychly a aby se podařilo najít dlouhodobé evropské řešení problému," napsal list.
Rheinische Post konstatuje, že azylovému systému v Německu hrozí kolaps. "V ubytovnách od Šlesvicka-Holštýnska po Bavorsko se nedostává lékařů, policistů, tlumočníků i učitelů. V Dolním Sasku přijíždějí autobusy s běženci na pozemky, kde ještě ani nebyly postaveny stany," píše deník.