Dohoda z Minsku nic nemění, EU rozšíří sankční seznam

Zahraničí
12. 2. 2015 22:00
EU rozšířila sankční seznam i přes úspěšně dohodnuté příměří v Minsku.
EU rozšířila sankční seznam i přes úspěšně dohodnuté příměří v Minsku.

Evropská unie v pondělí přidá na svůj sankční seznam jména, na nichž se už shodli ministři zahraničí členských zemí. Novinářům to na okraj summitu EU v Bruselu řekli diplomaté, podle nichž se o zrušení tohoto už dříve odsouhlaseného kroku v zásadě nemluvilo ani přes zdrženlivě kladné hodnocení noční dohody o příměří uzavřené v Minsku.

Ministři zahraničí EU toto pondělí potvrdili záměr rozšířit seznam osob a organizací se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem na území unie o dalších 19 lidí z Ruska i Ukrajiny a devět právnických osob. Publikaci a tedy vstup v platnost tohoto rozhodnutí ale pozdrželi o týden právě proto, aby neohrožovali jednání v Minsku.

V běloruské metropoli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande dosáhli po nočním jednání s prezidenty Ruska a Ukrajiny Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem dohody o příměří. Vrcholní představitelé zemí EU výsledek vesměs uvítali. Všichni ale zdůrazňovali především potřebu sledovat, zda skutečně bude uveden v život a na východě Ukrajiny v noci ze soboty na neděli skončí násilí.

Personální sankce se před pondělním rozšířením zatím týkají 132 osob a 29 organizací, jména se na seznamu ocitla pro podíl na porušování územní celistvosti Ukrajiny.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Estonská policie posílá vánoční pohledy špatným řidičům. Máme se inspirovat?

Zahraničí
20. 12. 2025

USA tvrdě útočí na IS v Sýrii v odvetě za zabití tří Američanů, uvedl Trump

Zahraničí
20. 12. 2025

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Zahraničí
19. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV