<span>Dokumenty z Osvětimi</span> informují o prominentních nacistech

Zahraničí
22. 3. 2010 22:40
Dokumenty obsahují i jméno doktora Mengeleho (ilustrační foto).
Dokumenty obsahují i jméno doktora Mengeleho (ilustrační foto).

Dokumenty obsahují i jméno doktora Mengeleho (ilustrační foto).Stovky dokumentů o prominentech nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi, které na půdě svého domku našel ukryté polský občan, se týkají také lékaře Josefa Mengeleho, považovaného za jednoho z největších zločinců nacismu. Oznámil to Adam Cyra z muzea v bývalém koncentračním táboře.

Již o den dříve bylo oznámeno, že se část dokumentů týká dalších funkcionářů a strážných z jednotek SS.

"Nález nabývá na důležitosti tím, že jména figurující v dokumentech nejsou jen řadových příslušníků SS. Jsou mezi nimi i jména velmi známých nacistických zločinců, jako Josef Mengele, lékař nechvalně známý nejen osobní selekcí do plynových komor, ale i ještě hroznějšími experimenty na dvojčatech," řekl Cyra.

PSALI JSME: Na půdě domu našel dokumenty o Osvětimi

"Jsme přesvědčeni, že jde o Mengeleho, i když jeho jméno na jednom dokumentu mělo chybný pravopis 'Mergerle' a bylo ručně přepsáno přes jiné jméno," dodal. Podle něj šlo o potravinové lístky.

Část dokumentů se týká vedoucího lékárny v Osvětimi Victora Capesiuse, který do Osvětimi přišel v únoru roku 1944 z Dachau a na této pozici zůstal až do evakuace osvětimského vyhlazovacího tábora v lednu 1945. Nadšený nacista Capesius za druhé světové války vstoupil do SS, v Osvětimi prováděl na vězních pokusy s léky. Do roku 1946 byl Capesius vězněn v táboře pro válečné zajatce, pak byl ale propuštěn a v 50. letech si otevřel lékárnu na jihozápadě Německa. V roce 1965 byl odsouzen k devíti rokům vězení, už po třech letech se ale dostal na svobodu.

Vyhlazovací tábor v Osvětimi je do dneška symbolem zvěrstev války.Mezi listinami je například také úředně potvrzený úmrtní list Capesiusova předchůdce ve funkci vrchního lékárníka v osvětimském vyhlazovacím táboře Adolfa Krömera. Zemřel podle něho v únoru 1944 na infarkt, i když Capesius později tvrdil, že byl zastřelen za to, že mezi členy SS v Osvětimi šířil poraženeckou náladu. Další dokumenty se týkají i táborových lékařů Horsta Thila a Horsta Fischera. Posledně jmenovaný byl v roce 1966 odsouzen a popraven v bývalé NDR.

"Jsou zde jména osob, které hrály rozhodující roli při vyhlazování Židů v Osvětimi a Březince, kteří se zabývali selekcí při příjezdu židovských transportů a rozhodovali o užívání plynu cyklon B v komorách," řekl Cyra.

ČTĚTE TAKÉ: 65. výročí osvobození Osvětimi. Proč ji nebombardovali? 
                      
Polský biskup: Holocaust je "propagandistická zbraň"

Muž dokumenty na půdě našel již před 15 lety během opravy svého domu v městě Osvětim, který koupil až po skončení druhé světové války. Teprve nyní ale byly dokumenty vyhodnoceny.

Vyhlazovací tábor v Osvětimi je do dneška symbolem zvěrstev, jež během druhé světové války napáchalo hitlerovské Německo. V táboře zahynulo 1,1 milionu lidí, převážně Židů. Nežidovských Poláků zde bylo zabito mezi 70 000 a 75 000, Romů 21 000, sovětských válečných zajatců 15 000 a zajatců z jiných zemí 10 000 až 15 000. Koncem ledna 1945 tuto továrnu na smrt osvobodila Rudá armáda.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Senát USA schválil Trumpův zákon o výdajích, rozhodl hlas viceprezidenta

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ