Dva podnikatelé zapletení do aféry s vejci jsou ve vazbě

Zahraničí
15. 8. 2017 16:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nizozemský soud uvalil vazbu na dva podnikatele zapletené do aféry kolem jedovatého insekticidu fipronil, který se dostal do milionů vajec nabízených v obchodech v několika evropských zemích. Dva muže ve věku 24 a 31 let zadržela policie minulý týden ve čtvrtek. 

"Soudce rozhodl, že je nyní dostatek důkazů k tomu, aby muži zůstali ve vazbě," uvedl místně příslušný soud v provincii Overijssel. Oba jednatelé dezinfekční firmy používali podle soudu fipronil na drůbežích farmách v Nizozemsku. Ohrozili tak zdraví veřejnosti, přičemž existuje podezření, že o zákazu používání tohoto preparátu věděli.

Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec. Desetitisíce až statisíce vajec či příbuzných produktů byly vyvezeny také do Británie, Dánska, Rumunska, Polska či na Slovensko.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , Vadim Ghirda

Další čtení

ilustrační foto

Český politický vězeň venezuelské diktatury se vrací domů. Režim propouští vězně

Zahraničí
16. 1. 2026
ilustrační obrázek

Britská vláda navrhuje změny v mobilizaci záloh, věkovou hranici zvýší na 65 let

Zahraničí
16. 1. 2026

Spor o Grónsko lze řešit diskusí v rámci NATO, řekl prezident Pavel

Zahraničí
15. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ