Pokud člověk nechápe výraz „balkánský" jen jako geografické označení, ale i jako synonymum pro rozhádanost, zmatek anebo nepřehlednost, pak je toho v uplynulých týdnech obce Štrpce na jihu Kosova přímo ukázkou.
A to nejen shodou okolností v době, kdy se vláda v Prištině připravovalo na druhé výročí jednostranného vyhlášení nezávislosti (17. února 2008) Kosova na Srbsku. Moc důvodů k oslavám ale není.
Ve Štrpce, jedné ze srbských enkláv ve většinově Albánci obývaném Kosovu, se o moc přetahují dva starostové a rovněž dva obecní parlamenty. Ani jedna ze znesvářených stran ve městě o 14 tisících duší nechce ustoupit a přenechat kormidlo druhým. Dvě třetiny obyvatel tvoří Srbové, zbytek Albánci.
Na jedné straně stojí komunální úřad, který vzešel z místních, Srby pořádaných voleb v květnu roku 2008.
Srbští úředníci v čele se svým zvoleným starostou nechtějí o nějaké samostatnosti Kosova ani slyšet a za svého nadřízeného považují jen Bělehrad, odkud také dostávají svůj plat.
Na straně druhé se činí funkcionáři, které zvolili v kosovských komunálních volbách loni v listopadu. Uznávají kosovskou nezávislost a za hlavní město samostatného Kosova považují Prištinu.
ČTĚTE TAKÉ: Boj o severní Kosovo. EU ho chce podřídit Albáncům
Srbský patriarcha: Kosovo je náš Jeruzalém
Je samostatné Kosovo legální? Soudci a chytrá horákyně
Všechny snahy těch, kteří odvozují svůj mandát z loňského listopadového hlasování, dostat se po dobrém na štrpeckou radnici, ztroskotaly. Zástupci lidu loajální Přištině se proto uchýlili ke lsti. Do radničních prostor se v první půli ledna vplížili tajně v den, kdy si úředníci z milosti Bělehradu užívali volného dne.
Vyměnili zámky, přilepili se na židle a věci svých předchůdců včetně obecních dokumentů navršili do jedné místnosti. Své oponenty, žádné překvapení, prokosovští rozpálili do běla.
Ilegálně obsazenou správní budovu dobudeme zpět, rozhlašovali bojovně probělehradští.
Nejčerstvěji zvolený starosta Bratislav Nikolič tak usedl v křesle svého domnělého předchůdce Zvonko Mihajloviče, který se ale za žádného předchůdce nepovažuje. Jediným legitimním starostou je přece on. No a z Bělehradu a Prištiny vzkazovali svým věrným něco ve smyslu: „Vydržať!".
Při přetahované o úřední místnosti prý padla i nějaká ta facka, situace se tím ale nijak nevyřešila. Obě strany stále trvají na své vlastní legitimitě, a tak Štrpce vedou, či spíše nevedou dvě paralelní struktury. Vzájemně se poměrně úspěšně paralyzují.
Občanům města, ať fandí té či oné straně, už ale pomalu dochází trpělivost a jsou roztrpčení. Obec se už dlouho potýká se základními problémy, třeba výpadky v dodávkách vody a elektřiny, a navíc ještě napadlo málo sněhu.
Když se totiž v tomto regionu řekne Štrpce, znamená to současně Brezovicu, známé lyžařské středisko, z něhož mnoho domorodců žije. Letošní mírná zima je v tomto směru pohromou. Leden přinesl jen desetinu příjmů v porovnání s uplynulými lety. Sny o kosovském Švýcarsku tak zatím zůstávají jen sny.
Máme nejen málo sněhu, ale i málo moudrosti, říkají Štrpští... A čekají. Spása však nepřichází ani z Přištiny, ani z Bělehradu.
Foto: Svobodná Evropa a strpce.com