Dvourychlostní EU je realitou, konstatuje tisk

Zahraničí
9. 12. 2011 13:55
EU hoří....
EU hoří....

Dvourychlostní Evropa a britská izolace: to jsou dvě nejčastější témata, kolem nichž se točí dnešní komentáře, které hodnotí dosavadní průběh klíčového unijního summitu. Evropské deníky si všímají hlavně toho, že dohoda o reformní smlouvě, k níž se odmítly připojit Británie a Maďarsko, je de facto rozdělením EU na dvě skupiny, které kráčejí různými směry.

Vítejte ve dvourychlostní Evropě, shrnul výsledek summitu ve svém titulku britský deník The Times. Další britský list The Daily Telegraph zase píše o bruselském jednání jako o největším rozkolu v dějinách Evropské unie. The Economist v titulku neváhá schůzku unijních lídrů nazvat "velkým evropským rozvodem".

Cameron a šéfka diplomacie EU Ashtonová. Krajané nehrají podle stejných not. "Po dlouhém, tvrdém a vášnivém jednání je jasná jedna věc, dnes kolem páté hodiny ráno se Evropa zásadním způsobem rozdělila," píše komentátor vystupující pod pseudonymem Charlemagne.

Podle německého deníku Die Welt vznikne z větší části sedmadvacítky, v níž budou země platící eurem a další státy, které je ve snaze o přísnější rozpočtovou disciplínu podpoří, fiskální unie. Státy, které se ke smlouvě o reformě rozpočtových pravidel nepřipojí, zůstanou stát mimo.

"Dramatický bruselský summit to ukázal jasně: K záchraně Evropy bude možná nezbytné nechat euro plavat - nebo naopak. Volíme tedy následovně: euro, nebo Evropa?," formuloval dilema nekompromisně komentátor italského deníku Corriere della Sera.

Co je lepší?Některá média zdůrazňují také fakt, že ani dohoda, jež sdruží 23 států EU ochotných k další integraci ve fiskální oblasti, možná nebude na ukončení krize stačit.

"Problém spočívá v tom, že návrhy kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Nicolase Sarkozyho přicházejí příliš pozdě. Navíc vznikají nové rozpory.

V plánu jde totiž o dlouhodobé změny, kterými se akutní problémy eura nevyřeší," podotýká švédský list Dagens Nyheter.

Belgický De Standaard z jiné strany upozorňuje ještě na další riziko dohody jedné skupiny unijních států. "Každý včetně Německa ví, že pokud nezachráníme euro, ztratíme hodně, ne-li všechno. Kroky, které Evropská unie v tomto roky trvajícím boji o moc zatím podnikla, čím dál víc podkopávají její demokratičnost."

Kancléřka Merkelová na summitu EU. Němci do značné míry nyní určují tón.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ