Erdogan ostře kritizoval OSN za výzvu k přijetí syrských uprchlíků

Zahraničí
10. 2. 2016 13:35
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ostře zkritizoval OSN, která vyzvala jeho zemi k otevření hranice desetitisícům syrských uprchlíků. Podle něho vznáší světová organizace požadavky, aniž by sama plnila svoje vlastní závazky.

Anketa:

Obáváte se, že dojde k vyhrocení nálad v české společnosti v souvislosti s uprchlickou krizí?

Erdogan řekl, že zatímco Ankara vydává v rámci letité syrské uprchlické krize kolem deseti miliard dolarů (240 miliard korun), OSN přispěla jen 455 miliony (11 miliard korun).

Útěk syrských obyvatel před pokračujícími boji, které vyvolaly novou vlnu uprchlíků, označil turecký prezident za "nucenou migraci" a "masakr". Podle něho se situace v Sýrii stala pro Turecko "záležitostí vnitřní bezpečnosti".

Turecko, ve kterém je v současnosti 2,5 až 2,7 milionu syrských uprchlíků, v posledních dnech prudce omezilo příliv běženců - pouští jen zraněné a nemocné. Na syrsko-turecké hranici se jich nahromadilo kvůli posledním bojům v severosyrském Aleppu podle odhadů přes sedmdesát tisíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Mýval na talíři? V Německu učí myslivce, jak připravit maso z invazivního druhu

Zahraničí
19. 8. 2026
Bill Clinton, 24. září 2025

Bill Clinton, který byl v letech 1993 až 2001 prezidentem USA, dnes slaví osmdesátiny

Zahraničí
19. 8. 2026

Autonehoda slovinské prezidentky podnítila diskusi o jejích vazbách na Rusko

Zahraničí
18. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ