EU hodlá zkomplikovat popravy v USA

Zahraničí
15. 12. 2011 09:43
EU chce omezit vývoz látky používané v USA k popravám (ilustrační foto).
EU chce omezit vývoz látky používané v USA k popravám (ilustrační foto).

Evropská unie hodlá omezit vývoz thiopentalu sodného do USA. Jde o jednu z hlavních aktivních látek potřebných do smrtících injekcí, jimiž se provádějí popravy. Jak napsal německý list Süddeutsche Zeitung, její export bude pátkem počínaje možný jen na speciální povolení, což pro americký soudní systém představuje velký problém.

Evropský úřední věstník má podle informací Süddeutsche Zeitung zveřejnit nový, jednotný soubor exportních pravidel platných pro všechny okamžitě a středně rychle působící barbituráty. Jedním z nich je i rychle účinkující anestetikum thiopental sodný, který je ve více než 30 amerických státech jednou ze složek popravčích injekcí.

Americké úřady ročně popraví zhruba 100 lidí. V posledních několika měsících však začaly místní věznice pociťovat nedostatek thiopentalu sodného, který je jako sedativum jednou ze tří složek látky, kterou popravčí používají k zastavení srdečních a dechových funkcí odsouzených. Americký výrobce látky, společnost Hospira Inc., přestala tento barbiturát vyrábět počátkem letošního roku.

Podle amerického práva není možné jednoduše změnit složení popravčích injekcí a vyžaduje to komplikovanou schvalovací proceduru. Proto se úřady, které musely v několika případech popravy odložit, začaly poohlížet po jiných zdrojích thiopentalu sodného, včetně dodávek ze zemí EU. Ovšem chemičky v Itálii a Británii už zakázaly prodej této látky pro potřeby poprav.

Koncem listopadu vzbudila pozornost médií stížnost švýcarského výrobce thiopentalu sodného, firmy Naari, která poskytla vzorky této látky jistému muži z Indie, který tvrdil, že ji potřebuje k použití v Zambii. Namísto toho však thiopental prodal do Nebrasky, kde měl být použit k popravám. Švýcarská firma proti tomu protestovala a požadovala okamžité vrácení barbiturátu, což ale úřad vrchního prokurátora Nebrasky odmítl s tím, že stát látku získal legálně.

Skupiny protestující proti trestu smrti a další organizace hájící lidská práva vyvíjely tlak na EU, aby přijala rozhodnutí o nutnosti speciálního povolení k vývozu této látky do zemí mimo Evropu. Návrh prosazovaný především Německem se původně setkal s odporem dalších zemí, dodal Süddeutsche Zeitung, ale nyní byl schválen většinou z 27 členských zemí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Trumpův mírový plán znamená pro Ukrajinu přijmout ruskou okupaci

Zahraničí
23. 4. 2025

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ