Evropská unie vyřadila bývalou kolumbijskou povstaleckou skupinu Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) ze seznamu teroristických organizací. Stalo se tak rok po podpisu mírové dohody mezi kolumbijskou vládou a povstalci. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z EU.
"Rada (ministrů EU) schválila právní akty vedoucí k vyřazení FARC z unijního seznamu osob a subjektů, jichž se týkají restriktivní opatření v rámci boje s terorismem," sdělil zdroj AFP. Dodal, že toto rozhodnutí bude zveřejněno v úředním věstníku EU v úterý.
Unie už loni v září dočasně "pozastavila" zařazení FARC na zmíněný seznam teroristických organizací. Šlo o gesto, jež mělo podpořit mírová jednání mezi vládou a povstalci, které nakonec vedlo v listopadu téhož roku k podepsání mírové dohody.
Letos v srpnu kolem 1500 bývalých rebelů FARC založilo svou politickou stranu. Jmenuje se Revoluční alternativní síla Kolumbie, a bude mít tedy stejnou zkratku - FARC. Nová strana na začátku listopadu dala ve známost, že jejím kandidátem do prezidentských voleb v květnu příštího roku bude bývalý povstalecký vůdce Rodrigo Londoňo známý jako Timochenko.
Proti uzavřené mírové dohodě důrazně protestuje kolumbijská pravice. Kritikům zejména vadí, že bývalí členové FARC mají zaručeno zastoupení v zákonodárném sboru a na 10 tisíc z nich dostalo amnestii.
Ozbrojený konflikt v Kolumbii, trvající více než půl století, si vyžádal nejméně 260 tisíc mrtvých a dalších 60 tisíc lidí je nezvěstných. Z domovů bylo vyhnáno nebo uteklo 7,1 milionu Kolumbijců.