EU svolává mimořádný summit kvůli Libyi

Zahraničí
1. 3. 2011 15:11
Kvůli Libyi se sejdou hlavy vlád a států.
Kvůli Libyi se sejdou hlavy vlád a států.

Evropská unie kvůli nepokojům v Libyi a napjaté situaci v severní Africe svolává mimořádné zasedání Evropské rady. Šéfové států a vlád se v Bruselu podle diplomatických zdrojů citovaných agenturami sejdou v pátek 11. března.

Na stejný den už je naplánována mimořádná schůzka vedoucích představitelů zemí eurozóny k hospodářským problémům a dluhové krizi, jimž jsou unijní státy platící eurem vystaveny.

Evropská unie už v pondělí následovala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a vůči libyjskému režimu rovněž přijala sankce. Ty zahrnují zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků některých čelních libyjských činitelů.

K svolání vrcholné unijní schůzky vyzývali například francouzský prezident Nicolas Sarkozy s britským premiérem Davidem Cameronem, kteří si kvůli tomu v pondělí volali. "Dohodli se na potřebě naléhavé evropské akce," uvedl úřad francouzského prezidenta v následném prohlášení. Myšlenka měla i podporu šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové.

Jedním z témat bude též humanitární krize, neboť hrozí masivní příliv uprchlíků z Tuniska, Egypta, ale hlavně Libye.

Autor: - red -, ČTK Foto: Fotografická služba Rady Evropské unie

Další čtení

Francois-Philippe Champagne

Kanada zavede cla ve výši od 15 do 50 procent na zboží ze Spojených států

Zahraničí
25. 8. 2026

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na bezpilotní systémy

Zahraničí
25. 8. 2026

Ve věku 80 let zemřela legenda americké country Dolly Partonová

Zahraničí
25. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ