Evropský parlament čeká příští týden obměna předsednictva, která se dotkne i českých europoslanců. Šanci dostat se mezi místopředsedy sboru má Oldřich Vlasák z ODS. Místopředsednický post, jichž je celkem 14, od poloviny roku 2009 zastává Libor Rouček (ČSSD). Jeho setrvání ve funkci by ale vzhledem k rozložení sil v parlamentu a nepsaným dohodám bylo spíše překvapivé.
Vlasáka chce do vedení parlamentu prosadit frakce Evropských konzervativců a reformistů (EKR). Vlasák připustil, že s ohledem na pravidla a zvyklosti má jeho kandidatura velkou šanci na úspěch. Zároveň ale tvrdí, že výsledek nelze předjímat, protože hlasování se někdy může změnit v "neřízenou akci".
Vedení parlamentu, tedy předseda a místopředsedové, se mění už tradičně v půlce pětiletého mandátu. Souvisí to hlavně s rozdělením moci mezi dvě nejsilnější seskupení ve sboru - lidovce a socialisty. Post předsedy by tak měl, pokud se nestane něco nepředvídaného, předat dosavadní šéf Polák Jerzy Buzek z lidovecké frakce německému kolegovi Martinu Schulzovi od socialistů.
"Podle dohody mezi nejsilnějšími politickými skupinami, evropskými lidovci a sociálními demokraty, tentokrát bude předseda parlamentu, sociální demokrat Martin Schulz," řekl dosavadní místopředseda EP Libor Rouček, který je jako zástupce české ČSSD součástí socialistické frakce.
"Žádné volby v demokracii nejsou formalitou, i když je určitá dohoda mezi nejsilnějšími skupinami v Evropském parlamentu, tak nikde není psáno, že ten kandidát prostě musí být zvolen." Přesto je přesvědčen, že nakonec vše proběhne podle očekávaného scénáře.
Právě Schulz by však mohl situaci trochu zkomplikovat. Mezi europoslanci patří k lidem, kteří u některých kolegů vzbuzují kontroverze. Je tak možné, že se mu i vzhledem k tomu, že vlastního kandidáta mají také liberálové a reformisté, nepodaří uspět hned v prvním kole.
Reklama pro nové členy
"Jerzy Buzek ve své funkci obstál na výbornou a Polsku a celé střední Evropě učinil vynikající reklamu. Trochu se obávám, že v příštím období nás nebudou čekat v tomto ohledu ty nejlepší časy," podotkla lidovecká česká europoslankyně Zuzana Roithová, která patří do stejné frakce jako Buzek. Ten byl prvním předsedou EP z nových členských zemí Evropské unie.
Schulzovo očekávané zvolení ale bude mít dopad na množství místopředsedů EP za socialisty, jimž by se počet zmenšil ze čtyř na dva. Kvůli tomu by mohl být vyšachován Rouček, který mezi dvěma oficiálními kandidáty socialistů není. "Asi by šanci mít neměl," připustil i Vlasák.
Oba zdůraznili, že skutečnost, že má parlament předsedu a dalších 14 místopředsedů, neznamená nijak zásadní dopad na rozpočet sboru. "Na rozdíl třeba od českého parlamentu nebo německého Bundestagu předseda ani místopředsedové Evropského parlamentu nemají za svoji dodatečnou práci ani jedno euro navíc, plat zůstává naprosto stejný," řekl Rouček. "Vím pouze o větší místnosti a jednom asistentovi navíc," doplnil o výhodách pro místopředsedu Vlasák.
ČR mělo doposud dva místopředsedy Evropského parlamentu. Kromě Roučka byl prvním místopředsedou Miroslav Ouzký ODS, a to mezi lety 2004 a 2007. Rouček i Vlasák se shodli, že funkce je pro strany i země věcí prestiže. "Myslím si, že je to velmi důležité a že je to i symbolické zastoupení našeho státu," podotkl Vlasák.