Evropská komise situaci v Polsku nekomentuje. Věc bude řešit ve středu

Zahraničí
24. 7. 2017 14:35
Polský prezident Andrzej Duda.
Polský prezident Andrzej Duda.

Mluvčí Evropské komise (EK) nechtěl odhadovat, jaký dopad bude mít prezidentské veto dvou sporných zákonů týkajících se polské justice na další postup komise vůči Polsku. Mluvčí Margaritis Schinas jen podotkl, že komise vývoj v Polsku pečlivě sleduje a o věci bude jednat ve středu. Polský prezident Andrzej Duda dopoledne oznámil, že hodlá vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudní radě, které spolu s dalšími změnami prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Komise minulý týden Polsko kvůli zákonům ostře varovala, její místopředseda Frans Timmermans vyzval Varšavu, aby soudní reformu, která může být chápána jako ohrožení vlády práva v zemi, zastavila a vrátila se k dialogu. "Na odpověď dál čekáme," poznamenal mluvčí EK Schinas. Zákony, které podle kritiků dostávají polské soudce pod kontrolu politiků, mezi tím přijali polští zákonodárci, Dudovo veto ale nyní část změn zastavuje.

Očekávalo se, že komise tento týden kvůli vývoji vydá už třetí doporučení Polsku ohledně stavu vlády práva a také zahájí konkrétní řízení pro porušení unijního práva.

"Všechny změny, které se dějí, bude komise řešit ve středu 26. července," poznamenal Schinas. Posuzovat podle něj také bude, zda nové rozhodnutí prezidenta bude mít na její další postup vliv. "To je něco, co bych nechtěl předem odhadovat ani o tom nyní spekulovat," řekl mluvčí. Vyhnul se i následné novinářské otázce, zda je podle něj vývoj z hlediska komise pozitivní.

Místopředseda komise Timmermans také minulý týden varoval, že se přiblížila chvíle, kdy by členské země dostaly na stůl návrh na rozhodnutí, že v Polsku jsou dlouhodobě a závažně porušovány hodnoty, na nichž EU stojí. Podle dostupných informací by se to mohlo stát už v září. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. O věci by však musely ostatní státy rozhodnout jednomyslně a Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou není možné počítat.

Evropská komise už loni v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu došla k závěru, že vláda práva je v Polsku systematicky ohrožována. Polsku proto dala dvě doporučení, jak situaci napravit, tlak EU byl až dosud v zásadě neúspěšný a zástupci komise v posledních týdnech neskrývali z vývoje frustraci.

Dudu k jednání o změnách v polském soudnictví vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alik Keplicz

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ