Fico: Migranty verbuje IS, potřebujeme pomoc armády

Zahraničí
30. 10. 2015 12:35
Migranti na rakousko-německé hranici.
Migranti na rakousko-německé hranici.

V souvislosti s přetrvávajícím přílivem běženců do Evropy roste bezpečnostní riziko. Prohlásil to slovenský premiér Robert Fico, podle kterého migrační krize navzdory očekáváním nabírá na intenzitě.

"Potvrzují se zprávy pocházející ze zpravodajského prostředí vícero členských států Evropské unie, že narůstá bezpečnostní riziko. Objevuje se stále více migrantů, kteří byli napojeni na různé teroristické aktivity v Sýrii nebo v jiných státech. Je prokázáno, že dochází k náboru mezi migranty ze strany představitelů Islámského státu," uvedl Fico na slavnostním ceremoniálu u příležitosti vyslání slovenské vojenské jednotky do Maďarska na cvičení, které zorganizovala Budapešť v souvislosti s migrační krizí.

Slovenský premiér Robert Fico.Podle Fica uprchlická krize není pouze humanitárního charakteru, ale je třeba ji vnímat i jako bezpečnostní krizi. Dodal, že každý den přichází do Evropy deset až jedenáct tisíc migrantů, z toho většina prý přichází pouze za lepšími ekonomickými podmínkami.

Slovenský premiér označil za důležitou ochranu vnější schengenské hranice a zastavení nelegální migrace, protože v opačném případě EU uprchlickou krizi nezvládne. "Nelze reagovat na migrační krizi jen policejními složkami. Nevyhnutelná je i spolupráce ozbrojených sil," řekl.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Slovensko rozhodlo o vyslání 21 vojáků k Balatonu. Spolu s kolegy z Maďarska, Česka a Polska se zúčastní zvláštního cvičení na zdokonalení v činnostech, které by podle Fica mohly být využity v boji proti nelegální migraci, převáděčům a na pomoc uprchlíkům. Slovenští vojáci budou v Maďarsku vykonávat logistickou podporu, a to zejména přepravu osob a materiálu, jakož i opravu techniky.

Slovensko na rozdíl od několika jiných členských států EU během stávající migrační krize většímu náporu běženců nečelilo. Bratislava dlouhodobě odmítá přerozdělování uprchlíků mezi členské země evropské osmadvacítky na základě povinných kvót a dobrovolně plánuje poskytnout azyl pouze dvěma stovkám syrských křesťanů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Sebastian Kahnert, Šálek Václav

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ