Finsko má vedle <span>prezidentky i premiérku</span>

Zahraničí
22. 6. 2010 14:13
Nová finská premiérka.
Nová finská premiérka.

Nová finská premiérka.Finský parlament zvolil novou premiérkou podle očekávání Mari Kiviniemiovou. Jednačtyřicetiletá šéfka vládní strany Finský střed (KESK) a dosavadní ministryně pro místní správu a záležitosti regionů tak nahradí Mattiho Vanhanena, jenž minulý týden podal očekávanou demisi, oficiálně ze zdravotních důvodů.

Kiviniemiová by měla být ještě dnes ve své funkci potvrzena prezidentkou Tarjou Halonenovou a současně dostat pověření sestavit novou vládu. Očekává se, že nová premiérka zavede do vlády nový styl, zbavený sexuální povahy, a vyvede stranu z hlubokého propadu volebních preferencí, kam ji dostala éra pod Vanhanenem.

ČTĚTE TAKÉ: Běda mužům...? Finsku povládnou ženy

Z 200 poslanců finského parlamentu jich dalo Kiviniemiové hlas 115. Politička, která se tak stala druhou ženou v čele finské vlády, nahrazuje ve funkci čtyřiapadesátiletého Mattiho Vanhanena. Ten šéfoval sedm let dvěma kabinetům a Kiviniemiová v té době působila jako ekonomická poradkyně premiéra a od roku 2007 na několika ministerských postech. Poslankyní se stala již v roce 1995.

Premiér v seznamce

Pověsti málo charismatického premiéra uškodila aféra s neprůhledným financováním předvolební kampaně strany KESK, které tehdy ještě šéfoval. Hlavním problémem ale byly Vanhanenovy soukromé aféry, když jako šéf vlády hledal partnerku po internetu nebo si s přítelkyní vyměňoval žhavé esemesky. Zveřejnění těchto případů považovala část veřejnosti za zábavné nebo aspoň úsměvné, část za trapné; v každém případě snižovaly vážnost premiérského úřadu i strany, které Vanhanen předsedal. Výsledkem nakonec bylo očekávané oznámení, že Vanhanen odchází "ze zdravotních důvodů" z vedení KESK i vlády.

Mari Kiviniemiová."Ženy jsou v politice vždycky přísněji posuzovány než muži," prohlásila svého času Kiviniemiová. Pro příklad nemusela chodit daleko: první finská premiérka v dějinách země Anneli Jäätteenmäkiová vydržela ve funkci asi dva měsíce. Odstoupit musela v roce 2003 kvůli použití nepříliš čistého zdroje z tajných služeb.

Vanhanen naopak mohl setrvat v úřadu sedm let, přestože postupem doby stále přibývalo jeho skandálů ze soukromého života a nakonec i pochybné financování předvolební kampaně jeho strany. Kiviniemiová se musí snažit zlepšit preference strany, je však realistická. "Těžko mohu očekávat, že naši stranu přivedu do voleb v příštím roce už zase v čelné pozici preferencí," řekla.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Třináct lidí v Berlíně utrpělo zranění, na koncertu někdo stříkal pepřový sprej

Zahraničí
3. 5. 2025

Australským premiérem zůstane podle výsledků voleb labourista Albanese

Zahraničí
3. 5. 2025
ilustrační foto

Noční vlci projeli Bratislavou, vítala je jen hrstka lidí

Zahraničí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ