Volby
Finsko: triumf opozice vedené podnikatelem. K moci míří i populisté
20.04.2015 08:13 Aktualizováno 20.04. 12:44
Vítězem nedělních parlamentních voleb ve Finsku se stala opoziční strana Finský střed (KESK) podnikatele Juhy Sipiläho, která porazila konzervativce dosavadního premiéra Alexandra Stubba. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnila finská média. Silné postavení si zachovala populistická Strana Finů, která bude mít v zákonodárném sboru druhý nejvyšší počet poslanců. Jednání s vůdci ostatních stran má Sipilä zahájit již dnes.
Ve dvousetčlenném parlamentu bude mít Finský střed 49 křesel, populisté získali 38 mandátů a dosud vládní konzervativci z Národní koaliční strany (KOK) o jeden mandát méně. Důležitou roli při vytváření možných koalic zřejmě sehraje i středolevá Sociálnědemokratická strana (SDP) se 34 mandáty. Do parlamentu se probojovaly i další čtyři menší strany včetně Svazu zelených a Levicového svazu Finska.
Premiér Stubb už vítězným centristům pogratuloval a uznal porážku.
Konečné výsledky voleb by měly být oficiálně vyhlášeny v polovině týdne.
Sipilä chystá začít jednání s vůdci ostatních stran. "Nejdůležitější bude důvěra mezi stranami, potom otázky programu. Výsledky voleb nebudou tím prvním, na co se budu dívat," prohlásil Sipilä. "Finsko je ve velmi složité situaci. Potřebujeme výjimečnou míru spolupráce, abychom těžkosti překonali," dodal.
Volby se uskutečnily v době, kdy tato skandinávská země prožívá hlubokou hospodářskou krizi. Finsko, které dříve platilo za příkladného člena eurozóny, loni zažilo stagnaci a dva předchozí roky bylo jeho hospodářství v recesi. Bez práce je přes devět procent lidí. Ekonomika letos podle odhadů ministerstva financí stoupne o pouhých 0,5 procenta.
Krizi ve Finsku způsobil úpadek pilířů finské ekonomiky, papírenského a technologického průmyslu v čele s firmou Nokia. Finsko se rovněž potýká s důsledky rychlého stárnutí populace, které patří k nejrychlejším na světě, a s pádem rublu v sousedním Rusku, kam míří velká část finského exportu.
Rusko, s nímž Finové sdílejí 1,35 tisíc kilometrů dlouhou hranici, nepoznamenalo jen finský obchod, ruská angažovanost na Ukrajině také vyvolala v zemi diskusi o možném členství Finska v NATO. Jediným otevřeným zastáncem připojení země k alianci byl v předvolební kampani odcházející premiér Stubb.
Předpokládaný Stubbův nástupce, milionář Sipilä, který je úspěšným byznysmenem v oblasti informačních technologií, chce při oživení finské ekonomiky vyjít ze svých podnikatelských schopností. Plánuje zmrazit mzdy a omezit státní výdaje, aby obnovil konkurenceschopnost Finska, a slíbil vytvořit v příštích deseti letech více než 200 tisíc nových pracovních míst.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.