Na každoročních žebříčcích nejvíce zkorumpovaných zemí se Finsko pravidelně umisťuje na těch nejspodnějších, tedy nejchvályhodnějších pozicích. Všeho do času? Severskou zemí v těchto dnech otřásá skandál s pochybnými sponzorskými dary a obcházením zákona o financování politických stran.
Z řad opozice se už ozývá volání po předčasných volbách.
Středobodem aféry je společnost Kehittyvien Maakuntien Suomi (KMS), jež se podle svého názvu stará o regionální rozvoj. Ve skutečnosti však sbírala nezákonně peněžní dary pro finského ministerského předsedu Mattiho Vanhanena.
KMS ve svém chvályhodném hávu shromažďovala v hospodářské sféře peníze ve prospěch volební kampaně nynější vládnoucí Strany středu.
Jak ale informují finská média, KMS byla založena v samotném ústředí Strany středu, tedy partaje premiéra Vanhanena, která také dostala z kasy společnosti nejvíce peněz.
Podle zákona o financování politických stran ve Finsku musejí všichni kandidáti na parlamentní křeslo nahlásit ministerstvu financí veškeré dary přesahující 1700 eur a jméno sponzora.
Dary KMS ve výši téměř půl milionu eur, které vybraní politici a politici dostávali v balíčcích od 10 do 20 tisíc eur, však nikdo z příjemců nenahlašoval.
Vše by možná zůstalo neodhaleno, kdyby se jeden z činovníků KMS nevychloubal v e-mailu svým obchodním přátelům ze stavební a pozemkové branže, že mají Stranu středu pevně v rukou. Premiérova partaj se prý k této branži, která se obává zpřísnění stavebních předpisů, chová vstřícně, uvedl pisatel e-mailu. Předseda finské vlády a další politici a političky měli podle něj přislíbil, že se snahám na zpřísnění předpisů postaví. Neminuly se tedy sponzorské dary svým účelem?
Jak ukázal aktuální průzkum veřejného mínění, důvěře v politiku uštědřila tato aféra u téměř 50 procent Finů těžkou ránu.
Navíc se zjistilo, že proti ustanovením o sponzorských darech se prohřešuje nejméně třetina poslanců a poslankyň. Redaktorům politického televizního magazínu, kteří tuto skutečnost odhalili, většinou na mikrofon řekli, že „voličům do toho nic není" a že je „rozhodující, že mají čisté svědomí". tyto prohřešky se ale ve Finsku nijak netrestají.
Volební boje se ve Finsku financují převážně z darů sponzorů. Roku 2007 byl hospodářský sektor v tomto směru obzvláště velkorysý, především k nynější vládní Straně středu a Národní koaliční straně. Nedostatečnou transparentnost finských voleb loni kritizovala i Rada Evropy.
Někteří finští experti na korupci přirovnávají v tomto ohledu svou zemi k Bělorusku či Bulharsku.
Foto: Profimedia, finská vláda a Strana středu