Francie bude mít <span>vojenskou základnu</span> v Perském zálivu

Zahraničí
15. 1. 2008 14:00
Nicolas Sarkozy může být s výsledkem své cesty do emirátů spokojen.
Nicolas Sarkozy může být s výsledkem své cesty do emirátů spokojen.

Nicolas Sarkozy může být s výsledkem své cesty do emirátů spokojen.Francie a Spojené arabské emiráty dnes podepsaly dohody o spolupráci v obraně a v civilním jaderném programu. Francie tím získá svou vůbec první vojenskou základnu v Perském zálivu.

Významné dokumenty byly podepsány během nynější návštěvy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v emirátech.

ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy nabídl Saúdské Arábii pomoc s jádrem

Podle francouzského listu Le Monde bude moci Francie využívat zařízení pro vojenské námořnictvo v emirátu Abú Zabí.

Základna bude mít kapacitu pro 400 až 500 lidí. Dokument podepsali za SAE ministr zahraničí šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján a za Francii ministr obrany Hervé Morin.

Dohoda o civilní jaderné spolupráci je už třetí, kterou Paříž uzavřela v muslimském světě. Sarkozy podobné podepsal už také s Alžírskem a Libyí. V rámci dohody se SAE se spojily společnosti Areba, Suez a Total, které emirátům prodají dva jaderné reaktory.

SAE jsou třetí Sarkozyho zastávkou při jeho nynější cestě po oblasti Perského zálivu. Předtím navštívil Saúdskou Arábii a Katar.

V Abú Zabí dnes sice francouzský prezident strávil jen šest hodin, ale stačil položit základní kámen ke stavbě budovy, v níž bude sídlit Sorbonna.

Bude to jediná pobočka této univerzity na Blízkém východě. Výuka na Sorbonně v SAE začala sice už v roce 2006, ale v provizorních objektech. Návštěvou SEA Sarkozy cestu po oblasti Perského zálivu končí.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ