Francie provedla nácvik jaderného úderu

Zahraničí
5. 2. 2019 16:36
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Francie provedla nácvik jaderného úderu. Informovalo o tom francouzské ministerstvo obrany, které ale termín manévrů neupřesnilo. Agentura Reuters poznamenala, že zkouška se uskutečnila v době, kdy se Evropa kvůli napjatým vztahům mezi USA a Ruskem obává o svou bezpečnost.

Cvičení trvalo jedenáct hodin a zahrnovalo všechny fáze útoku včetně vypuštění střely schopné nést jadernou hlavici. Do simulovaného útoku byl zapojen stíhací letoun Rafale, který je schopen nést nadzvukové střely ASMP s jadernou hlavicí.

Mluvčí francouzského letectva Cyrille Duvivier uvedl, že podobné zkoušky se sice konají pravidelně, jsou ale vzácné, neboť se při nich odpalují skutečné střely bez jaderné hlavice.

Francie ročně vynakládá na udržování svého jaderného arzenálu, který zahrnuje střely odpalované z ponorek a letounů, 3,5 miliardy eur (90 miliard korun). V rámci modernizace prostředků jaderného odstrašení chce ale do roku 2020 výdaje navýšit na pět miliard eur (128,5 miliardy korun).

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ RGY23

Další čtení

Americké úřady mají k zpracování pět mil. dokumentů o Epsteinovi, píše Reuters

Zahraničí
31. 12. 2025
ilustrační foto

Sydney přivítalo rok 2026 ohňostrojem a pietní akcí za oběti střelby

Zahraničí
31. 12. 2025

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Zahraničí
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV