Už v neděli byly uzavřeny kvůli nespecifikované hrozbě zastupitelské úřady Británie a Spojených států. Zároveň se zpřísnily kontroly na letištích. Jemenské bezpečnostní síly mezi tím zastřelily dva militanty, kteří se údajně hlásili k teroristické organizaci al-Kajda.
Podle francouzského ministerstva zahraničí o omezení služeb veřejnosti na ambasádě rozhodl velvyslanec v Jemenu. Zároveň byli podle BBC varováni francouzští občané pobývající v zemi, aby byli "ostražití" a "omezili svůj pohyb".
Kvůli "přetrvávajícím hrozbám" ze strany al-Kajdy na arabském poloostrově zůstávají už druhý den uzavřená velvyslanectví Spojených států a Británie v Jemenu. Dva z militantů, kteří měli stát za hrozbami, byli dnes údajně zabiti při přestřelce s vládními vojáky.
ČTĚTE TAKÉ: USA a Britové chtějí v Jemenu policejní jednotku
CNN: USA vytipovávají cíle leteckých úderů v Jemenu
O Jemenu se začalo více hovořit před několika týdny, kdy se objevily informace o tom, že se v oblastech, nad kterými nemá kontrolu jemenská vláda, rozmisťují bojovníci al-Kajdy. Ti přicházejí mimo jiné z Afghánistánu a Pákistánu.
Spojené státy mají v Jemenu rozmístěné příslušníky speciálních sil, kteří se soustředí především na výcvik ozbrojených sil, aby byly schopné bojovat s teroristy a rebely. Nicméně, dá se odhadovat, že by členové speciálních sil aktivně pomáhali například s tipováním cílů a navádění střel na ně, pokud by se USA rozhodly zaútočit na tábory extremistů.
Tato možnost byla zmiňována minulý týden, po pokusu o útok na letadlo letící do Detroitu. Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab se pokusil 26. prosince 2009 před přistáním odpálit výbušninu, kterou měl ukrytou ve spodním prádle, ale selhala mu rozbuška. Tento mladík měl projít výcvikem právě v Jemenu.
Kvůli pokusu o atentát byly zpřísněny kontroly na letištích. Podle CNN se týkají především občanů ze 14 zemí, které jsou označovány za sponzory terorismu nebo zvláštního zájmu - Kubu, Súdán, Sýrii, Írán, Afghánistán, Alžírsko, Irák, Libanon, Libye, Nigérie, Pákistán, Saúdská Arábie, Somálsko a Jemen.
Zároveň se předpokládá, že se zvýší investice do technických prostředků na letištích. To se týká například kontroverzních skenerů, které "vidí" pod šaty, takže jsou schopné odhalit zbraně a výbušniny. Tyto skenery by se měly poměrně rychle objevit třeba na londýnském letišti Heathrow.
Foto: ČTK/AP