Ve Francii kvůli stávkám a protestům proti důchodové reformě přetrvává nedostatek pohonných hmot. Řidiči mají problémy hlavně v oblasti Paříže a na západě země. Uvedlo to francouzské ministerstvo pro energetiku. Oproti minulým dnům nebyly naopak hlášeny žádné větší problémy v železniční dopravě ani studentské protesty.
Prezident Nicolas Sarkozy počítá s prosazením reformy a zároveň prý uvažuje i o významných změnách ve vládě.
"Situace je lepší, ale stále podobná jako v sobotu. V oblasti Paříže je na 35 procent čerpacích stanic na suchu nebo bez nejméně jednoho druhu pohonné hmoty (benzinu či nafty). Na západě má skutečné problémy asi třetina stanic. Na východě, jihozápadě, severu a jihu je na suchu asi 10 až 15 procent benzinových pump," řekla mluvčí ministerstva. Přetrvávající těžkosti jsou odrazem stávek v 11 z 12 rafinerií v zemi a zablokování desítek skladů s pohonnými hmotami demonstranty, které k tomu vyzvaly odbory. Situace se podle vlády pomalu zlepšuje, ale nelze zatím předvídat, kdy přesně se vrátí k normálu, snad prý v nejbližších dnech.
Státní ministr Jean-Louis Borloo, který má na starosti energetiku, v sobotu večer vyzval k ukončení všech stávek v rafineriích. Varoval, že podobné protesty by mohly mít pro zemi velmi vážné následky, ale vyjádřil přesvědčení, že vážné krizi se země již vyhnula. Kromě ochromení ropného sektoru dnes pokračovaly protesty i v dopravě, především na železnici a silnicích, ale v menší míře než v minulých dnech. Stávkovali i popeláři v některých městech, například v Marseille či Toulouse.
Úřady poukazují na zmírnění protestů. Místní komentátoři ale upozorňují, že jde o nejdelší podobnou mobilizaci lidí za posledních 15 let, že protesty opět zesílí a že nějaký incident v podobě třeba policejní brutality může zažehnout ve Francii "sociální požár".
Odbory plánují další celostátní den stávek a demonstrací na úterý, den před očekávaným konečným hlasováním parlamentu o návrhu nepopulární důchodové reformy, která posouvá hranici odchodu do důchodu o dva roky. Do protestů se hodlají opět zapojit i studenti. Vláda odmítá ustoupit tlaku veřejnosti a věří, že po hlasování v parlamentu protesty utichnou.
Téměř tříměsíční protesty proti reformě mají definitivně skončit nejpozději jejím oficiálním vyhlášením za zákon, s čímž Sarkozy počítá kolem 15. listopadu. Prezident, jehož oblíbenost je podle průzkumů rekordně nízká, pod 30 procenty, si chce prosazením reformy opět naklonit pravicové voliče.
Zároveň prý již připravuje brzké změny ve vládě, kterými by chtěl dále přesvědčit o účinnosti své politiky před parlamentními a prezidentskými volbami plánovanými na jaro 2012. Podle francouzských médií Sarkozy prý v listopadu po návratu ze zasedání skupiny G20 v Soulu vymění ministry práce, dopravy, zahraničí a rozpočtu a nejspíš i premiéra. Novým šéfem kabinetu by se podle komentářů mohl stát Borloo, který má dobré vztahy s odborovými svazy. U možných nových ministrů se často objevují i jména bývalých premiérů Alaina Juppého a Jeana-Pierra Raffarina.