Francii zasáhla bouře Gabriel, německé řidiče trápilo sněžení

Zahraničí
29. 1. 2019 20:26
Sněhová nadílka v Paříži.
Sněhová nadílka v Paříži.

Sněžení a kluzký povrch silnic byly příčinou desítek dopravních nehod na řadě míst Německa. Srážky aut si vyžádaly jednoho mrtvého a několik zraněných, informovala agentura DPA. Nad Francii vpodvečer dorazila bouře Gabriel, která přináší silný vítr, husté srážky a komplikace v dopravě. Druhý stupeň výstrahy meteorologů se vztahuje na 43 departementů včetně Paříže a jejího okolí, kde se očekává deset až 15 centimetrů sněhu.

Francouzská meteorologická služba varuje kromě sněhu i před náledím a silným větrem, který může na atlantickém pobřeží v nárazech dosahovat rychlosti 130 kilometrů v hodině. Gabriel bude Francii trápit přinejmenším do středy. Francouzské ministerstvo dopravy varovalo, že počasí způsobí značné komplikace na silnicích.

Nejvíce má sněžit v hlavním městě a jeho okolí, kde úřady zakázaly od 19.00 SEČ vyjíždět na silnice vozidlům o hmotnosti nad 7,5 tun a těm, která přepravují nebezpečný náklad. Pařížské letiště Orly už kvůli očekávané sněhové nadílce ohlásilo zrušení asi 30 letů mezi 20.00 a 23.30 SEČ, informuje web FranceInfo. Problémy mohou postihnout také železniční dopravu v pařížské oblasti.

Prostřední stupeň varování kvůli sněhu dále platí na severu Francie a ve třech departementech Francouzského středohoří. V Pyrenejích je zase vyhlášeno zvýšené nebezpečí lavin.

Počasí už ráno trápilo řidiče na jihozápadě Německa. Auta zde sjížděla z vozovek, na řadě míst zablokovaly kamiony několik jízdních pruhů. Jižně od Freiburgu si nehoda vyžádala život 23letého řidiče.

Těžké nehody ohlásila policie také ze Severního Porýní-Vestfálska na západě země, Durynska, ale i z Bavorska a Saska, které hraničí s Českem. Jen v severobavorském okresu Horní Franky, který sousedí s Ašským výběžkem, zaznamenali v noci na dnešek policisté 24 nehod v důsledku špatného počasí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Julien MattiaLe Pictorium

Další čtení

ilustrační obrázek

Německé čerpací stanice už nesmí měnit ceny padesátkrát denně

Zahraničí
1. 4. 2026
ilustrační foto

Válka proti Íránu nekončí, řekl Netanjahu, Izrael změnil tvář Blízkého východu

Zahraničí
31. 3. 2026

Trump řekl, že vojenské operace proti Íránu se blíží konci

Zahraničí
31. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ