Francouzi by uvítali "prasáka" Strausse-Kahna prezidentem

Zahraničí
6. 3. 2014 12:30
Strauss-Kahn opouští soud v Paříži.
Strauss-Kahn opouští soud v Paříži.

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, který kromě odborných kvalit proslul i svými sexuálními skandály, je podle Francouzů osobností, která by nejlépe nahradila současného prezidenta Françoise Hollanda. Vyplynulo to z výsledků průzkumu agentury BVA.

Respondenti odpovídali na otázku, kdo by byl lepším prezidentem než Hollande. Měli na výběr ze 14 známých politiků. Například bývalý premiér Alain Juppé, který byl v jiné anketě nedávno označen za nejoblíbenější politickou osobnost Francie, získal 53 procent, minulý prezident Nicolas Sarkozy 49 a ministr vnitra Manuel Valls 48 procent.

Vyhrál však s 56 procenty Strauss-Kahn, na což by si podle webu francouzského deníku Metro předtím nikdo nevsadil "ani zlámanou grešli".

Překvapivé vítězství domnělého outsidera zaskočilo objednatele průzkumu, deník Le Parisien, který se o víkendu rozhodl to nezveřejnit, aby se neoživovaly spekulace kolem levicového politika a ekonoma, jehož sexuální skandál smetl z čela MMF i politické scény.

Divadelní hra o Strauss-Kahnovi na pařížském jevišti. Slavná aféra s hotelovou pokojskou v New Yorku.Strauss-Kahn loni nastoupil do funkce ekonomického poradce srbské vlády.

"Politika je pro mě uzavřená kapitola," prohlásil loni v červenci Strauss-Kahn, který v roce 2011 musel opustit vedení MMF po obvinění ze sexuálního obtěžování pokojské v New Yorku. Poté čelil dalším podobným obviněním.

Skandály tomuto bývalému ministrovi zjevně překazily další slibnou politickou kariéru. Všeobecně se očekávalo, že by se ve volbách na jaře 2012 mohl stát francouzským prezidentem.

Deník Metro neupřesnil, jak získal výsledky ankety, které podle něj Le Parisien zametl pod koberec.

 

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Další čtení

Přelomový sjezd sovětských komunistů v roce 1956 odhalil Stalinovy zločiny

Zahraničí
14. 2. 2026

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Zahraničí
14. 2. 2026

Trump vyzval Zelenského k aktivitě, jinak podle něj promešká šanci na mír

Zahraničí
13. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ