Kulturní dědictví
Gondoliéři nemají zpívat O Sole Mio. Píseň není z Benátek
05.11.2010 08:00
Nejžádanější písní na benátských kanálech je proslulá O Sole Mio - "slunce moje". Jenže teď si gondoliéři vysloužili kritiku, že nezpívají tradiční benátské melodie, píše britský Telegraph.
Turisté platí až 200 eur (až pět tisíc korun) za vyhlášené plavby benátskými kanály, za doprovodu pěvců-lodníků. Místním se ale nelíbí, že top 10 jejich repertoáru zahrnuje jen tři písně, které by měly na Benátky alespoň nějakou vazbu. O Sole Mio pochází od Neapole a zpívá se tamním nářečím, kromě gondoliérů ji na svůj repertoár zařadili třeba Enrico Caruso, Tři tenoři či Bryan Adams, Elvis Presley z ní udělal It's Now or Ever.
Na benátských kanálech je také žádaná Nel Blu Dipinto Di Blu - neboli Volare, která dobyla svět na hudební soutěži Eurovize roku 1958 a jako jediná cizojazyčná skladba vyhrála Grammy za skladbu roku. Dalším evergreenem gondoliérů je That's Amore, kterou v roce 1953 zpíval Dean Martin s Jerry Lee Lewisem ve filmu The Caddy - k nelibosti benátských patriotů to ani není italská píseň.
Podle městského radního Alberta Mazzonetta mají gondoliéři nedostatky v kulturním přehledu. "Ignorují benátskou identitu způsobem, který je škodlivý pro turistiku. Nabízejí zkreslený obraz Benátek jako nějakého kulturního disneylandu, který nemá moc co do činění s místními tradicemi."
Podle něj má cech gondoliérů - La Categoria - dost prostředků, kolem 600 tisíc eur (k patnácti milionům korun), i vlivu, aby mohl efektivně podporovat tradiční benátskou hudbu. "Cech může pokutovat gondoliéry, když třeba nosí tenisky místo povoleného obutí. Má pravidla chování, ale nikdy se nesnažil ovlivnit repertoár."
Nikdo gondoliéry nenutí
Souhlasil by i bývalý gondoliér, dnes už "jen" zpěvák Michele Bozzato. "Rád bych, kdyby gondoliéři postupně zavedli víc benátských písní do svého repertoáru a naučili posluchače užít si je," řekl Telegraphu.
Ale zpěváci z jižnějších koutů Itálie své hity hájí. "O Sole Mio je písnička známá a oblíbená po celém světě. Už se neváže jen k jednomu regionu. A nikdo gondoliéry nenutí ji zpívat," prohlašuje Nino D'Angelo, jeden z nejznámějších neapolských zpěváků. "Čekal bych, že si politici budou lámat hlavu s důležitějšími věcmi."
Po tisíciletí byly gondoly tradičním dopravním prostředkem, slouží takřka výhradně turistům. Cech uděluje licence za přísných podmínek a po několikaletém učení, součástí zkoušky je samozřejmě také cizí jazyk a znalost okolí i historie. Gondoliérů je jen 425, a kdo se nenarodí do správně rodiny, jen těžko se jím stane. Až letos na jaře dostala první licenci žena.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.