Haagský tribunál slaví 20 let. Pro Srby je hodně jednostranným

Zahraničí
27. 5. 2013 14:00
Obtížné hledání pravdy na Balkáně.
Obtížné hledání pravdy na Balkáně.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) za dvacet let fungování obvinil 161 osob, z toho 110 Srbů, 34 Chorvatů, devět bosenských Muslimů (nyní Bosňáků), sedm Albánců a jednoho Makedonce. Pravomocně či nepravomocně bylo odsouzeno 82 zadržených, kteří mají dohromady strávit ve vězení 1215 let.

Vůbec poslední hledaný obviněný, někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić, byl zadržen v Srbsku 20. července roku 2011.

Srbští otloukánci? Zleva Milošević, Karadžić a Mladić.Nejnovější bilance si všímají srbská média. Jak uvedlo bělehradské rádio B92, Srbové tvoří téměř 80 procent všech odsouzených.

Haagský tribunál si v těchto dnech připomíná 20 let své existence. Srbská agentura Tajnug při této příležitosti vyzpovídala bývalého plukovníka jugoslávské armády Veselina Šljivančanina, který strávil v haagské cele celkem 2450 dní. V roce 2007 byl tribunálem odsouzen k deseti letům za válečné zločiny, jichž se dopustil při masakru Chorvatů v Srby dobytém Vukovaru v roce 1991.

Na svobodu ho propustili předčasně na podzim roku 2011. Jeho odsouzení a věznění mu zpětně stále ještě přijde "velmi zvláštní a nepochopitelné". Vše považuje za "nespravedlnost a příkoří", protože on tehdy "jen bránil svůj národ". Vadí mu rovněž, že o srbské oběti války se téměř nikdo nezajímá.

Chorvatská radost po propuštění národního hrdiny generála Gotoviny roku 2012 z vězení."Tenkrát jsme našli čtyři těžce raněné, kteří jsou dnes invalidy, setkal jsem se s nimi, když jsem se vrátil z vězení. Všichni ostatní byli mrtví, někteří i spálení, tak jsme sbírali ten popel, aby si mohly rodiny pohřbít své syny," popsal bývalý jugoslávský velitel jednu z tehdejších bitev.

"To jsem se snažil říct i před haagským tribunálem a předsedající soudce mi na to pověděl: Pane Šljivančanine, to jste odbočil. Já na to: Proč? A on: Protože to my nesoudíme, my teď tady soudíme kvůli jiným obětem. Moji vojáci tedy nejsou oběťmi? Nechápu, že se nikdo neptá, proč zabili je," dodal Šljivančanin.

Tribunál byl ustaven rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 827 přijatou 25. května 1993. Činnost zahájil až v listopadu téhož roku. U příležitosti 20. výročí vzniku se dnes odpoledne v Haagu koná oslava, které se účastní kromě představitelů tribunálu i nizozemský král Willem-Alexander.

V budově haagské radnice bude rovněž otevřena výstava o historii tribunálu a jeho největších úspěších. 

Standardní cela s rozlohou 15 metrů čtverečních v Haagu."Na ceremonii budou i zástupci mezinárodních institucí, dalších mezinárodních soudů, které sídlí v Haagu, diplomaté, i ti z bývalé Jugoslávie a rovněž i občané bývalých jugoslávských zemí, kteří nyní žijí v Nizozemsku," uvedla pro srbskou agenturu Tanjug mluvčí soudu Magdalena Spalinská.

Před více než dvěma lety Rada bezpečnosti OSN vydala rezoluci č. 1966, v níž vyzvala ICTY, aby vyvinul maximální úsilí k dokončení všech procesů k 31. prosinci 2014. U tribunálu však ještě nyní probíhá množství významných slyšení a nevypadá to, že by se jeho činnost chýlila ke konci.

I tento týden budou pokračovat procesy s Hadžičem a rovněž bývalým bosenskosrbským velitelem Ratkem Mladičem a bývalým předákem bosenských Srbů Slobodanem Karadžičem.

Z okolí Srebrenice roku 1997.

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ