Hackeři napadli web švédské vlády

Zahraničí
9. 12. 2010 14:25
Hacker (ilustrační foto).
Hacker (ilustrační foto).

Internetové stránky švédské vlády dnes napadli hackeři. Pravděpodobně jde o jeden z kybernetických útoků podporovatelů kontroverzního serveru WikiLeaks, jehož zakladatele Juliana Assange chce Švédsko stíhat kvůli podezření ze sexuálních deliktů.

O útoku na vládní web www.regeringen.se informoval švédský deník Aftonbladet, jenž však neupřesnit původce útoku. Stránka byla dnes brzy ráno několik hodin nepřístupná.

Od úterního zatčení Assange ve Velké Británii na základě švédského zatykače se údajně staly terči podobných útoků internetové stránky švédské prokuratury i stránky a elektronická pošta právníka dvou Švédek, které Assange obvinily ze sexuálního nátlaku.

Assange trvá na své nevině. Podle něj jsou obvinění součástí politicky motivovaného spiknutí proti němu, neboť jeho server průběžně zveřejňuje tajnou americkou diplomatickou korespondenci, což americkou diplomacii popuzuje a uvádí do obtížné situace.

Skupina kybernetických "pirátů", která si říká Anonymové (Anonymous), už ve středu podnikla útok na internetové stránky americké karetní asociace MasterCard. Ta odmítla zpracovávat platby pro WikiLeaks.

Napadeny byly také stránky konzervativní americké političky a bývalé aljašské guvernérky Sarah Palinové, která prohlásila, že Assange má "na rukách krev".

 

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ