Hrabě lobboval v prodeji gripenů, i v Česku. Jde před soud

Zahraničí
11. 12. 2012 10:15
JAS-39 Gripen.
JAS-39 Gripen.

U vídeňského trestního soudu ve středu začíná soud s podnikatelem a lobbistou Alfonsem Mensdorffem-Pouillym, jenž je obviněn především z praní špinavých peněz v kauze nákupů stíhaček ve střední Evropě. Také v České republice je podnikatel podezírán, že se podílel na úplatkářské aféře kolem gripenů.

Proces je zatím naplánován na deset jednacích dní. V případě odsouzení hrozí podnikateli až pět let vězení.

Rakouský lobbista působil jako "poradce" britského zbrojního koncernu BAE Systems pro střední Evropu. Hlavní obvinění spočívá v tom, že od firmy dostával miliony eur na uplácení. Česko, Maďarsko a Rakousko si tak měly pořídit švédské stíhačky nabízené britskou firmou.

JAS-39 Gripen.Česko nakonec od nákupu upustilo a letadla si pronajalo.

Podle obžaloby 59letý Mensdorff-Pouilly v letech 2000 až 2008 proměnil v úplatky nejméně 12,6 milionu eur (zhruba 318 milionů korun). Peníze firma BAE Systems převáděla na nastrčené firmy.

Podle nedávného článku rakouského časopisu Profil možná byly jen na úplatky v Česku připraveny dohromady téměř dvě miliardy korun.

Mensdorff se měl původně postarat o to, aby si Česko, Maďarsko a Rakousko pořídilo stíhačky JAS-39 Gripen, které vyráběl švédský koncern Saab ve spolupráci s BAE Systems.

Britská firma si však brzy uvědomila, že by víc vydělala na prodeji stíhaček Eurofighter od evropského konsorcia EADS, které měla BAE Systems v nabídce také.

Eurofighter nad Spojenými arabskými emiráty.

Mensdorff byl proto požádán, aby ustoupil stranou a v zásadě nechal vyhrát Eurofighter, řekl prý později vysoce postavený manažer BAE britskému protikorupčnímu úřadu SFO.

Pro rakouského státního zastupitele Michaela Radaszticse však bude podle tisku krajně obtížné hraběti Mensdorffu-Pouillymu cokoli dokázat. Na rozkrytí inkriminovaných postupů nemá zájem firma BAE Systems. Český ministr obrany Karel Kühnl u letounu Gripen (2005).Ta v roce 2010 po zaplacení pokuty v rámci mimosoudního vyrovnání dosáhla zastavení podobného procesu proti ní ve Velké Británii a USA.

Kromě toho už dnes nejsou naživu někteří klíčoví svědkové včetně Mensdorffova britského partnera Timothyho Landona.

Otázkou je, zda bude proti svému příteli ze školních let vypovídat spoluobžalovaný Kurt D., jenž na Britských Panenských ostrovech formálně řídil jednu z krycích firem Brodmann Business, přes níž byly realizovány transakce na povel Mensdorffa.

Mensdorff-Pouilly vždy tvrdil, že se neúčastnil žádných nelegálních aktivit a že se cítí nevinný.


   

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Eurofighter a JanJKouba PIC MO

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ