Hrozba pro světovou ekonomiku? Trump znepokojuje EU

Zahraničí
11. 9. 2017 07:03
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Výbor složený ze zástupců ministerstev financí členských zemí Evropské unie podrobil kritice hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil obavu, že Trumpovy protekcionistické tendence představují hrozbu pro světovou ekonomiku. Informoval o tom o víkendu německý časopis Der Spiegel s odvoláním na interní dokument výboru.

Trump během své předvolební kampaně sliboval snížení deficitu Spojených států v zahraničním obchodě. Pohrozil zavedením odvetných cel na dovoz z Číny, Mexika a dalších zemí, které obvinil z nepoctivých obchodních praktik.

"Důsledky (Trumpovy protekcionistické politiky) by mohly být mnohem škodlivější, než se doposud předpokládalo," cituje Der Spiegel z dokumentu. Výbor podle listu znepokojují rovněž plány Trumpovy administrativy v oblasti rozpočtových výdajů. Dokument upozorňuje, že zadlužení USA se již nyní "nepohybuje po udržitelné cestě".

Evropská komise se podle agentury Reuters k informacím časopisu Der Spiegel odmítla vyjádřit. Mluvčí estonského předsednictva EU uvedl, že o žádném dokumentu zaměřeném na Trumpa neví.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pablo Martinez Monsivais

Další čtení

Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Macron nařídil zvýšit počet francouzských jaderných hlavic

Zahraničí
2. 3. 2026
ilustrační foto

Američané prý potopili devět íránských lodí a zničili velitelství námořnictva

Zahraničí
2. 3. 2026

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron, uvedl podle médií Londýn

Zahraničí
Aktualizováno: 2. 3. 2026 09:44

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ