Hrůzná smrt. Toulaví psi jsou hlavolamem pro úřady

Zahraničí
22. 4. 2012 07:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Toulaví psi, problém neřešený celých dvacet let, znepokojují bulharské úřady zejména poté, co sedmaosmdesátiletý muž, na něhož v Sofii nedávno tato zvířata zaútočila, podlehl svým zraněním. Na nohou měl maso urvané až ke kosti a pokousán byl na obličeji a na rukou, píše agentura AFP.

Osud tohoto bývalého profesora na americké univerzitě, který se rozhodl dožít v penzi ve své vlasti, je však výjimkou. "Obvykle psi pokoušou lidi na nohou a na rukou," uvádí šéf oddělení pro očkování proti vzteklině v Sofii doktor Plamen Bečinski.

"Počet případů, kdy v Sofii psi lidi pokousali, má klesající tendenci. Loni to bylo 445 případů, z toho 184 těžkých, zatímco v roce 2010 to bylo 584 případů a o rok dříve 772. Jsme na hony vzdáleni rekordnímu počtu z roku 1994, kdy psi lidi pokousali v 6606 případech," uvádí.

Naopak počet toulavých psů, jichž jsou v zemi desetitisíce, zároveň s krizí vzrostl. Pohybují se ve smečkách, rozvalují se na slunci či štěkají na auta a - a to je mnohem horší - na lidi. Sdělovací prostředky Bulharům radí, aby zachovávali chladnou hlavu a nedávali najevo strach, aby se nestali potenciální obětí čtyřnožců. "Tito psi jsou přenašeči nemocí. Humánní zacházení se zvířaty musí mít své meze," protestuje důchodkyně Vera Dančevová, která si vyšla s vnučkou do parku. Loni bylo v Sofii registrováno osmnáct případů psí tasemnice u lidí, letos tři případy, z toho jeden u devítiletého hocha, uvádí bulharské ministerstvo zdravotnictví.

Potulní psi nepředstavovali za komunistické diktatury problém, protože byli usmrcováni. Jejich počet v zemi se znásobil v důsledku ekonomických problémů a jen v Sofii jich bylo v roce 1997 na dvacet tisíc. Za pomoci nevládních organizací na ochranu zvířat byl jejich stav snížen na polovinu, ale jejich počet zůstává i tak nezanedbatelný.

"Toulavých psů v Sofii (dva miliony obyvatel) je kolem 9500. Když krize zasáhla stavebnictví, nechali lidé například volně běhat psy, kteří střežili stavby," vysvětluje Lolita Radevová, předsedkyně výboru pro životní prostředí při obecním úřadu.

Padesátka nevládních organizací vydala prohlášení, v němž vytýká úřadům, že nekontrolují majitele, zda jsou jejich psi registrováni a kastrováni.

"Letos na jaře je toulavých psů o tisícovku více než před rokem," tvrdí Axinia Bosnevová z nevládní organizace poskytující péči volně se potulujícím zvířatům. Tento jev vysvětluje korupcí na odboru radnice v Sofii pověřeném kastrací. "Někteří psi jsou kastrováni jen částečně, aby pak museli být kastrováni znovu a muselo se za to znovu platit," tvrdí.

Starostka Sofie Jordanka Fandakova si je tohoto problému vědoma a během půl roku propustila dva vedoucí pracovníky. Požaduje také, aby byl schválen dodatek zákona, který by zakazoval krmit psy na ulici. Zvířatům takto poskytují potravu ochránci zvířat a ekologové.

Podle platného zákona je praktikována eutanazie pouze u nemocných a agresivních zvířat. Ostatní jsou kastrována a vypuštěna do čtvrti, kde se předtím toulala, aby tu dožila. Ten, kdo je na vlastní náklady krmí, si je nemusí vzít k sobě. Jedna dáma se tak stará o 114 psů.

Podle nedávného vládního dekretu budou všichni toulaví psi umístěni do azylu a o rozhodnutí usmrcovat agresivní psy se bude jednat bez účasti ekologických nevládních organizací, které se stavějí proti takovému kroku.

Technik ze Sofie Nikola Dimitrov, kterého psi dvakrát pokousali do nohou, je skeptický ohledně toho, zda se radnici podaří do roku 2016 problém vyřešit. "Příliš tomu nevěřím. Letos na jaře je v naší čtvrti toulavých psů ještě více."

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ