Skandálu s odposlechy pražského exprimátora Pavla Béma a "kontroverzního podnikatele" Romana Janouška si všimla i britská BBC. Podle serveru jde i kvůli přezdívkám, kterými se oba muži častovali, téměř o humorný počin. BBC si ale také všímá hodnocení aféry ze strany prezidenta Václava Klause.
Rozhovory jsou podle BBC téměř humorné kvůli slovníku a přezdívkám, které jeho aktéři používají. Pražané podle serveru dlouho tušili, že spíše než volení politici jejich město ovládá malá skupina superbohatých byznysmanů a zkorumpovaných úředníků. Přepisy odposlechů je pak v tomto pocitu pouze utvrdily.
Britové si všímají označení "Voldemort - ten, jehož jméno nesmí být vysloveno", jak byl Janoušek mezi pražskými podnikateli nazýván. Podle BBC také není náhodou, že Mariánské náměstí před budovou magistrátu obyvatelé metropole přejmenovali na "Mafiánské".
Britský portál se pozastavuje i nad tím, že ačkoli se Janoušek pokusil po autonehodě z místa činu utéct, nebyl zadržen a vzat do vazby. "Mnoho Čechů v tom jistě spatřuje příznak společenského neduhu: existence bohatých a mocných, pro které platí odlišná pravidla," píše BBC.
Drahá porsche, "mafiánské" poznávací značky na autech, honosné vily - to vše jsou podle BBC pro Čechy symboly nelegálně získaného majetku, jehož nabytí umožňují konexe s politiky a liberální interpretace zákonů.
Server upozorňuje i na postoj prezidenta Václav Klause, jenž únik odposlechů označil za "strašlivě nešťastnou věc, která ničí naši demokracii". O české hlavě státu se píše i na Slovensku. Podle deníku Sme nemá nikdo jiný na korupci a klientelismu v české politice takový osobní podíl jako současný prezident.
Kromě zveřejněných odposlechů, v nichž figuruje spolu s Pavlem Bémem, se Roman Janoušek stal středem pozornosti médií i poté, co v pátek přejel svým vozem jedenapadesátiletou ženu. Policie v neděli Janouška obvinila z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.