I my chceme referendum, zní z Francie a Nizozemska

Zahraničí
24. 6. 2016 07:27
Geert Wilders.
Geert Wilders.

Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders vyzval k vypsání referenda o odchodu země z Evropské unie. Politik známý dlouhodobě negativním postojem k Bruselu tak učinil v reakci na výsledky britského hlasování, v němž zvítězili příznivci takzvaného brexitu.

"Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl v prohlášení Wilders. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Zástupci silnějších formací mají k unii podstatně vstřícnější vztah.

Wilders v současnosti čeká na soudní proces, neboť byl obviněn z podněcování k nenávisti v souvislosti se svými výroky vůči marockým přistěhovalcům.

Vypsat referenda o odchodu z unie by měla Francie a další země Evropské unie , uvedla šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová. "Vítězství svobody! Jak už léta žádám, mělo by se uspořádat stejné referendum ve Francii a v dalších zemích EU," napsala předsedkyně parlamentní Národní fronty (FN) na svém twitterovém účtu.

Europoslankyně Le Penová je považována za jednu z možných favoritek příštích prezidentských voleb ve Francii, její strana však v současnosti hraje ve francouzském parlamentu pouze okrajovou roli.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Vše o půjčce Ukrajině. Kolik, jak a na co. A jak s tím souvisí Česko

Zahraničí
19. 12. 2025
ilustrační foto

Rusko trpí. Ukrajinské drony zasáhly třetí těžební plošinu v Kaspickém moři

Zahraničí
19. 12. 2025

Rusko vymírá. Putin burcoval k plození malých Rusů. A přišla nabídka k sňatku

Zahraničí
19. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV