Irové v referendu rozhodli o fiskálním paktu

Zahraničí
31. 5. 2012 16:11
Zamítnutí fiskálního paktu podporuje levicově nacionalistická strana Sinn Fein.
Zamítnutí fiskálního paktu podporuje levicově nacionalistická strana Sinn Fein.

Irové v referendu rozhodovali o tom, zda má jejich země ratifikovat fiskální smlouvu Evropské unie. Pakt, jenž signatářským zemím ukládá přísná rozpočtová pravidla, má podle průzkumů mezi irskými občany podporu. Výsledky hlasování ale mají být podle agentur oznámeny nejdříve v pátek odpoledne.

Stoupenci paktu měli v posledních průzkumech před plebiscitem náskok dvou až tří procentních bodů. Podle průzkumu irských médií nebyla účast příliš velká a pohybovala se kolem padesáti procent.

Ratifikaci paktu podporují vládní i největší opoziční strany. Kampaň odpůrců je nicméně všudypřítomná.Irsko je jedinou z 25 zemí, které se k paktu přihlásily, kde o ratifikaci rozhodují přímo občané. Ke smlouvě se zatím nehodlají připojit Česká republika a Velká Británie.

Pokud by Irové smlouvu odmítli, přišla by země o možnost čerpání z trvalého záchranného fondu eurozóny poté, co v roce 2013 vyprší současný balík úvěrové pomoci.

Vládní kampaň ve prospěch paktu varovala také před nevyplácením mezd, prázdnými bankomaty a zastavením domácích investic, pokud bude fiskální smlouva odmítnuta.

Irský premiér Enda Kenny v televizi vyzval občany, aby hlasovali ve prospěch paktu. Pakt podporují velké vládní i opoziční strany.

Odpůrci paktu argumentují tím, že úsporná opatření nefungují. Kampaň proti smlouvě vedl především předseda nacionalistické strany Sinn Féin Gerry Adams. "Buďte rozumní. Připojte se k milionům lidí v celé Evropě, kteří žádají konec úsporných opatření. Ve čtvrtek hlasujte 'Ne'," prohlásil Adams.

I kvůli svému postoji k fiskálnímu paktu Sinn Féin v posledních týdnech rostla podpora a je už druhou nejpopulárnější stranou v Irsku.

Irové za posledních deset let v referendech dvakrát odmítli evropské smlouvy. Tentokrát by ovšem případné irské "ne" neznamenalo konec fiskálního paktu a dotklo by se především Irska. Smlouva nabude účinnosti, až ji ratifikuje nejméně dvanáct ze sedmnácti států eurozóny.

Hlasovací místnosti se v Irsku uzavřely ve 23.00. Sčítání hlasů ale začne až v pátek dopoledne.  


Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ