Irsko popřelo, že by potřebovalo finanční pomoc od Evropské unie a ani prý o ní nejedná. Odmítlo rovněž zprávy o tom, že ho EU k přijetí pomoci tlačí. Informovala o tom agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů z EU se diskutuje o pomoci v hodnotě 45 až 90 miliard eur (1,1 až 2,2 bilionu Kč).
Informace o tom, že se o možné pomoci vedou jednání a že Irsko se pravděpodobně bez této pomoci neobejde, se v posledních dnech objevily v řadě médií. Irsko však takovéto informace opakovaně popírá. Podle zdrojů agentury Reuters by EU byla ráda, kdyby Irsko pomoc přijalo, a předešlo tak řeckému scénáři, ve kterém rozpočtové problémy jedné země uvrhly do krize celou eurozónu.
Irský ministr pro podnikání, obchod a inovace Batt O'Keeffe ale v neděli uvedl, že EU na Irsko nijak netlačí a že o pomoci se nejedná. "Vláda není pod žádným tlakem," řekl ministr. "Plně věříme, že svou ekonomiku budeme schopni uřídit," dodal. Jednání o pomoci od EU dnes popřel také irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern. Nevyloučil však, že Irsko by jednoho dne mohlo o vnější pomoc usilovat.
Důvěru ve schopnost Irska zvládnout rozpočtové problémy o víkendu vyjádřil rovněž výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že MMF je připraven Irsku v případě potřeby pomoci, ale zatím žádnou žádost o pomoc nedostal.
Šéf MMF rovněž upozornil, že irské problémy se výrazně liší od potíží v Řecku. "Situace Irska je převážně spojena s problémem bank," řekl. "Není to stejná věc jako problém v Řecku, který se týkal rozpočtu a zároveň i konkurenceschopnosti," dodal.
Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila záchranné sítě EU. Ta má k dispozici 440 miliard eur a vznikla letos v květnu v reakci na problémy, do kterých se dostalo Řecko. Smyslem záchranné sítě je pomoci zemím, které si nemohou zajistit financování na trhu.