Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které už několik týdnů pořádá demonstrace proti údajnému posilování vlivu islámu ve velkých městech po celém Německu, považuje středeční útok na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo za potvrzení správnosti svých postojů. Za požadavky demonstrantů, kterých se v pondělí sešlo jen v Drážďanech kolem 18 tisíc, se postavily v reakci na pařížské atentáty také německé krajně pravicové a populistické strany.
Jejich postoj odsoudil ministr spravedlnosti Heiko Maas, podle kterého nelze dopustit rozštěpení společnosti.
"Islamisté, před nimiž Pegida varuje už dvanáct týdnů, dnes ve Francii ukázali, že zkrátka nejsou schopni demokracie, ale sázejí na násilí a smrt! Naši politici chtějí, abychom věřili v pravý opak," uvedli organizátoři demonstrací na své stránce na sociální síti Facebook. "Musí se taková tragédie stát i v Německu?," stojí v příspěvku.
V reakci na pařížské útoky vyjádřil podporu hnutí Pegida také místopředseda populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Alexander Gauland. Podle něj atentáty protiislámské hnutí ospravedlňují.
"Všichni ti, kteří dosud ignorovali obavy lidí z hrozícího nebezpečí nebo se mu dokonce vysmívali, jsou tímto krvavým činem usvědčeni ze lži," uvedl. "Požadavky hnutí Pegida získávají tímto na aktuálnosti a váze," dodal Gauland.
K podpoře demonstrací hnutí Pegida se s odkazem na středeční atentát v Paříži opět přihlásila také extremistická Národně demokratická strana (NPD), podle které není divu, že lidé protestují proti údajné "plíživé islamizaci Německa".
"Způsob, jak Pegida, AfD a NDP zkoušejí využít tento útok pro své účely, je odporný. Kdo nyní obviňuje muslimy obecně, ten se snaží rozdělit společnost a zasít nenávist," řekl novinářům Maas. " Naprostá většina muslimů považuje tento útok za zradu své vlastní víry, proto je to i útok proti islámu. Nesmíme v Německu dopustit boj kultur," doplnil ministr.
Před zneužitím atentátů k politickým cílům varoval i německý ministr vnitra Thomas de Maizière. "Pařížské útoky nemají s islámem nic společného," řekl listu Süddeutsche Zeitung. Muslimové a uprchlíci podle něj nesmějí být paušálně považováni za zločince a násilníky. Právě lidé, kteří do Německa přicházejí ze Sýrie a Iráku, podle něj před násilím prchají.
Podle Maase pařížský útok západní společnost nezmění. "Je to útok na způsob, jak žijeme ve svobodné společnosti. Ale svobodu a právní stát si od teroristů nenecháme vzít. Není důvod jakkoli zpochybňovat náš žebříček hodnot," řekl.
Hnutí Pegida už vyzvalo obyvatele Drážďan i dalších měst, aby se příští pondělí opět připojili k demonstraci proti islamizaci země. Přijít mají s černou páskou na znamení solidarity s oběťmi středečního útoku v redakci satirického časopisu.
Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt dnes varoval, že by účastníci demonstrací mohli být v ohrožení. Informace o konkrétní hrozbě údajně sice nemá, ale není prý třeba mnoho fantazie, aby mohl definovat demonstrace kritizující islám jako možné cíle terorismu.
"Německo mělo zatím velké štěstí a zjevně doufá, že se na ně bude moci spolehnout i v budoucnosti," dodal Wendt.