
Ministr vnitra tvrdí, že Francie vlastně kopíruje Itálii. "Už léta Itálie používá asistovanou a dobrovolnou repatriaci," řekl ministr.
K TÉMATU: Francie vyhostila první Romy zpět do Rumunska
Romové ve Francii protestují, zablokovali most
Francie se rozhodla vyhostit v nejbližší době kolem 700 rumunských a bulharských Romů. V minulých dnech vrátila do Rumunska a Bulharska přes dvě stovky Romů. Tuto repatriaci označuje za dobrovolnou, i když někteří tvrdí, že Romové byli přinuceni zemi opustit. Každý vypovězený dospělý Rom obdržel "humanitární pomoc k návratu" 300 eur (7500 korun), dítě 100 eur (2500 korun).

Tato politika by se uplatňovala na všechny neitalské občany EU, kteří nesplní určitá kritéria, tedy nejen na Romy, odpověděl Maroni na dotaz, zda takový plán není diskriminační. "Tento problém je ale poněkud jiný: na rozdíl od Francie má mnoho Romů italské občanství. Mají právo tady zůstat."
Maroniho výroky okamžitě kritizovala politická opozice, včetně strany Itálie hodnot, která tvrdí, že tento plán zavání rasismem. "Vláda překrucuje nepopiratelné principy, jako je právo na bezpečnost a respektování zákona. Staví se k nim diskriminačně a rasisticky," řekla mluvčí strany Leoluca Orlandová.
ČTĚTE TAKÉ: Chtěl střílet Romy, teď kandiduje za TOP 09
Itálie už loni v červenci začala rušit romské tábory hlavně kolem Říma a stěhovat Romy do nových kolonií, kde mají k dispozici bydlení i služby a v ulicích hlídky policie. Sklidila za to velkou kritiku hnutí na ochranu lidských práv, která v tom spatřují porušení práv tisíců Romů.
Foto: ČTK/AP