Itálie žaluje 26 agentů CIA

Zahraničí
16. 2. 2007 15:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPůjde o první případ svého druhu. Italská justice totiž obvinila šestadvacet agentů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a pět důstojníků italských tajných služeb z účasti na únosu bývalého egyptského imáma v únoru 2003 v Milánu.

Učinila tím bezprecedentní krok, kdy byla poprvé vznesena obvinění v souvislosti s programem americké zpravodajské služby CIA, při němž byli v zahraničí tajně vězněni a převáženi podezřelí z terorismu. Dojde-li skutečně k procesu, budou agenti pravděpodobně souzeni v nepřítomnosti, americké úřady je totiž nejspíše nevydají.

Obžalován je rovněž generál Nicolo Pollari, bývalý šéf italské Informační vojenské a bezpečnostní služby (SISMI), oznámily dnes světové agentury. Případ nese i další prvenství - jde o první případ, kdy justice některé spojenecké země obvinila tak velký počet amerických agentů.

O vydání dvaceti šesti Američanů, kteří jsou pracovníky CIA a které italská justice podezírá z únosu Abú Umara, požádala Itálie loni v červenci. Nepředpokládá se však, že americké úřady žádosti vyhoví, proto bude soud téměř určitě veden v nepřítomnosti obžalovaných.

Komando CIA imáma uneslo a mučilo

Imáma mešity v Milánu Usámu Mustafu Hasana, známého jako Abú Umar, který byl podezřelý z terorismu, uneslo v Milánu 17. února 2003 komando CIA a převezlo ho do Egypta, kde byl uvězněn a údajně mučen. Členové vojenského zpravodajství, včetně generála Pollariho, byli obviněni ze spoluúčasti na tomto únosu. Pollari byl loni v listopadu odvolán.

V případu je obviněno celkem pětatřicet osob. Proces má začít 8. června. Italská vláda se však odvolala k ústavnímu soudu, neboť se domnívá, že prokuratura překročila svá práva, když odposlouchávala telefonické rozhovory členů SISMI nebo když zajistila jejich dokumenty.

Soudnímu procesu brání řada překážek

Přijme-li ústavní soud odvolání, což by se podle italských médií mělo stát příští týden, proces bude zřejmě odložen, dokud nebude v této věci definitivně rozhodnuto. Definitivní rozhodnutí ve prospěch vlády by také mohlo znamenat, že v procesu nebude možné použít důkazy založené na odposleších, a celý proces by pak zřejmě vůbec nebylo možné vést.

Abú Umara v neděli egyptské úřady propustily. Bývalý imám prohlásil, že hodlá po Silviu Berlusconim, který byl tehdy premiérem, požadovat odškodné deset milionů eur (280 milionů korun) za jeho údajný podíl na únosu a za to, že dovolil, aby jej CIA unesla.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Rusko dále provokuje, spojenci v NATO zůstávají ve střehu, uvedl Lipavský

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ