Italové reformovali rozvědky kompromitované skandály
01.08.2007 18:17
Italský senát dnes s definitivní platností schválil reformu zpravodajských služeb, díky níž v jejich vedení získávají více pravomoci parlamentní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb a předseda vlády. Reforma přichází po sérií skandálů, které otřásly službou SISMI.
Podle textu, který odhlasoval po schválení v poslanecké sněmovně i senát, se z vnitřní zpravodajské služby SISDE (Služba pro informace a bezpečnost demokracie) stává Agentura pro informace a vnitřní bezpečnost (AISI). Z vojenské rozvědky SISMI (Informační vojenská a bezpečnostní služba) se stává Agentura pro informace a vnější bezpečnost (AISE).
Premiér nově zajišťuje "politické řízení a koordinaci obou agentur" s možností jmenovat ministra, jemuž může svěřit část svých úkolů, a jmenuje a odvolává ředitele obou agentur.
Parlamentní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb (COPACO) má větší pravomoci a může zrušit státní tajemství, pokud se na tom dohodne všech jeho deset členů, a to v případě, že se toho dovolává osoba zodpovídající se před touto institucí.
Před výborem tedy již není možné jako dříve dovolávat se nutnosti utajení vyšetřování či bankovního tajemství.
Tento parlamentní orgán, v jehož čele bude stát člen opozice, bude mít rovněž možnost kontrolovat výdaje zpravodajských služeb a bude mít přístup do jejich kanceláří.
Členové obou agentur mohou přistoupit k nelegálním aktům, ale tato možnost bude povolována případ od případu. Je vyloučeno, že by mohli zabíjet či poškozovat zdraví nebo svobodu jedince. Žádná nelegální operace nebude povolena proti sídlům stran či odborů, ani proti novinářům.
Reforma přichází po nedávných skandálech, které otřásly službou SISMI. Vláda Romana Prodiho byla loni v listopadu nucena odvolat jejího šéfa Nicolu Pollariho.
Generál Pollari a jeho zástupce Marco Mancini byli s 26 agenty americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) obžalováni v souvislosti s únosem štvavého egyptského imáma v únoru 2003 v Miláně.
Další agent SISMI a důvěrník generála Pollariho Pio Pompa byl zatčen za to, že přechovával spisy týkající se soudců, novinářů a politiků.
"Reforma otevírá novou významnou kapitolu v historii italských zpravodajských služeb," komentoval to předseda COPACO a bývalý ministr vnitra ve vládě Silvia Berlusconiho Claudio Scajola.
Na snímku italský premiér Romano Prodi.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.