Italské referendum
Italské NE a konec premiéra: Voda na mlýn pro populisty?
05.12.2016 13:14
Italský premiér Matteo Renzi po porážce v nedělním referendu o reformě ústavy v noci na dnešek oznámil, že podá demisi. Sešel se už s prezidentem Sergiem Mattarellou, který se zatím nevyjádřil. Prezident se má vyslovit k demisi a pověřit případně jiného z politiků sestavením vlády. Renzi svolal vládu dnes na 18.30. Výsledek referenda uvítali představitelé krajní pravice v Itálii i jinde v Evropě. Euroskeptický list Daily Mail volbu Italů označil v příměru k vystoupení Británie z EU za italexit, s čímž ale nesouhlasí ekonomové. Kurz eura se po počátečním propadu vrátil poprvé od poloviny listopadu nad hranici 1,07 za americký dolar.
Referenda se zúčastnilo více než 68 procent oprávněných voličů a z nich více než 59 procent hlasovalo proti navrhovaným ústavním změnám, které měly posílit pravomoc Poslanecké sněmovny a omezit vliv dosud rovnocenného Senátu. Analytici odmítnutí považují hlavně za projev nespokojenosti s vládou, která nedokázala řešit tíživé ekonomické problémy Itálie, problémy s migrací ani neutěšený stav bankovního sektoru.
Krajně pravicové strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu výsledek nadšeně uvítaly a obě požadují uspořádat co nejrychleji předčasné parlamentní volby. Domnívají se totiž, že se voliči přikloní právě k jejich programu. Analytici ale upozorňují, že ačkoli Italové hlasovali proti Renziho politice, neznamená to, že se jim líbí vzmáhající se populismus.
Prezident Mattarella podle analytiků pravděpodobně některého z politiků pověří sestavením dočasné vlády, jejímž úkolem bude prosadit rozpočet na příští rok a volební zákon. Vyloučeno není, že požádá premiéra, aby v úřadě setrval aspoň do odhlasování rozpočtu. Nejčastěji se jako o možných Renziho nástupcích hovoří o ministrovi hospodářství a financí Pieru Carlovi Padoanovi, ministrovi kultury Dariovi Franceschinim a předsedovi Senátu Pietrovi Grassovi. Padoan dnes kvůli událostem v Itálii nepřijel do Bruselu na jednání ministrů financí eurozóny.
Šéf této skupiny Jeroen Dijsselbloem řekl, že situace v Itálii se nezměnila a stejné zůstaly i její problémy. Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici řekl, že Řím dokáže vyřešit stávající nejednoduchou situaci italských bank. "Itálie je silná země, spolehlivá země," řekl s tím, že referendum nebylo o EU, ale o konkrétní ústavní reformě.
Přirovnávání situace v Itálii k brexitu odmítl člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau, avšak připustil, že se italské hlasování stalo zdrojem další nejistoty. Jeho kolega v ECB Ewald Nowotny nevyloučil, že Itálie bude muset na záchranu některých bank použít veřejné fondy.
Spojovat výsledek referenda s postavením Itálie v NATO odmítl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Řekl, že Itálie zůstává spolehlivým spojence členů NATO.
Podle Ruska by odmítnutí ústavních reforem mohlo ovlivnit protiruské sankce Evropské unie. Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij prohlásil, že se v Itálii může nakonec dostat k moci opozice, která zrušení sankcí požaduje.
Čeští analytici vidí hlavní vliv italského referenda na posilování koruny k euru a problém by podle nich mohla mít italská UniCredit Bank, která v ČR působí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.