Italský <span>parlament rozpuštěn</span>, volby budou v dubnu

Zahraničí
6. 2. 2008 13:56
Napolitano přihlíží, jak Prodi podepisuje rozpuštění parlamentu
Napolitano přihlíží, jak Prodi podepisuje rozpuštění parlamentu

Napolitano přihlíží, jak Prodi podepisuje rozpuštění parlamentuItalský prezident Giorgio Napolitano dnes rozpustil parlament a otevřel tak cestu k vypsání předčasných parlamentních voleb. Jejich termín vláda premiéra Romana Prodiho vzápětí stanovila na 13. a 14. dubna.

Napolitano se rozhodl zákonodárný sbor rozpustit po neúspěšné snaze dosáhnout řešení politické krize v zemi. Ta vypukla koncem ledna, když dosavadní vláda levého středu premiéra Romana Prodiho musela podat demisi, protože v Senátu nezískala důvěru.

Rozpuštění parlamentu není žádným překvapením, protože ani Napolitano, ani předseda Senátu Franco Marini nedokázali nalézt dohodu mezi politickými představiteli jak krizi vyřešit.

Zatímco pravice prosazuje od počátku krize předčasné volby, levice se přikláněla k ustavení prozatímní vlády, jejímž úkolem by byla reforma nynějšího volebního zákona, který v minulosti vedl ke vzniku řady nestabilních vlád.

Po rozpuštění parlamentu budou následovat předčasné volby, které by se měly konat v polovině dubna. Termín má ještě dnes stanovit Prodiho vláda.

Italská ústava stanoví, že parlamentní volby se musejí konat nejdříve 45 dní a nejpozději do 70 dní po rozpuštění parlamentu. Agentura ANSA předvídá, že volby se uskuteční 13. a 14. dubna. 

Až do voleb bude záležitosti země řídit Prodiho kabinet.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ