Izrael chce od <span>Němců dvě korvety</span> - nejlépe zdarma

Zahraničí
23. 10. 2009 15:46
Korveta typu MEKO z loděnic Blohm + Voss (ilustrace).
Korveta typu MEKO z loděnic Blohm + Voss (ilustrace).

Formace něm. lodí Emden, Hamburg a Berlin. Izrael stálým zákazníkem.Židovský stát chce objednat dvě německé válečné lodi, a pokud možno za ně nic nezaplatit. Vláda v Jeruzalémě doufá, že plavidla stojící trojmístnou milionovou sumu bude kompletně financovat Německo, informuje list Hannoversche Allgemeine Zeitung.

Tento měsíc se v souvislosti s izraelsko-německou vojenskou kooperací objevila zpráva, že příští černo-žlutá vláda (CDU/CSU a FDP) v Berlíně bude konfrontována s prosbou Izraele o tučný finanční příspěvek na další zbrojní obchod.

Židovský stát si chce u loděnic HDW-Werft v Kielu objednat už šestou ponorku třídy Dolphin. Němci už dodali Izraeli tři tyto ponorky a další dvě se staví. Dvě podmořská plavidla, na nichž se nyní pracuje v kielských loděnicích, dotuje Berlín z německého státního rozpočtu až 333 miliony eur. To je asi třetina prodejní ceny. Zbytek uhradí sám Izrael.

ČTĚTE TAKÉ: Izraelci požádali Berlín o miliony na další ponorku

Korveta typu MEKO z loděnic Blohm + Voss (ilustrace).Nejnověji Izrael usiluje o dvě moderní německé korvety. Objednávka válečných lodí, které jsou jen obtížné zachytitelné na radarech, má směřovat do hamburských loděnic Blohm + Voss.

Izrael si ale podle citovaného listu chce ve Spolkové republice objednat jen samotné lodě, výzbroj by měla být z USA. Zamýšlí se instalace raketového obranného systému na moři.

Německé válečné námořnictvo zatím uvádí do provozu pět podobných, menších korvet, které postavily Thyssen Krupp a další loděnice. Každá z nich stála 200 milionů eur.

Německé ponorky U-31, údajně nejmodernější na světě.Korvety německé „Kriegsmarine" jsou 90 metrů dlouhé a jejich posádku tvoří 58 námořníků. Plavidla typu MEKO se vyznačují extrémně dlouhou dobou možného nasazení na moři, můžou ale sloužit i v pobřežních vodách.

Na palubě korvet mají být umístěna velká a velmi výkonná radarová zařízení a nové antirakety. Izraelská strana prý dala najevo, že se jimi chce bránit proti střelám z Íránu.

Ještě není jasné, jak na izraelskou žádost zareaguje vláda v Berlíně. Vlivní politici ze severního Německa ale zakázku podporují proto, že loděnice mají kvůli krizi nedostatek práce a hrozí další propouštění.

Foto: Bundesmarine

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ