Jako Rusko Krym. Srbové obsadí část Kosova, tvrdí prezident

Zahraničí
17. 1. 2017 21:28
Kosovský prezident Hashim Thaçi.
Kosovský prezident Hashim Thaçi.

Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova podobně, jako Rusko anektovalo v roce 2014 ukrajinský Krymský poloostrov. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl kosovský prezident Hashim Thaçi. Vztah sousedních balkánských zemí se v posledních dnech vyhrotil v souvislosti se snahou Bělehradu vyslat do bývalé jihosrbské provincie speciální srbský vlak.

Srbští představitelé v sobotu v Bělehradu vyprovodili vlak ruské výroby ozdobený srbskými vlajkami, kresbami kostelů, klášterů a středověkých měst. Vlak byl ve 20 jazycích pokrytý nápisem Kosovo je Srbsko, byl v něm k dispozici internet a cestující obsluhovaly hostesky oblečené do srbských národních barev. Místo Kosovské Mitrovice ale vlak skončil nedaleko kosovsko-srbských hranic a nakonec se vrátil kolem čtvrté hodiny ráno zpět do srbské metropole. Jízdu srbská strana zastavila údajně kvůli informacím, že kosovští Albánci se na vlak chystají zaútočit. Podle jiné z verzí naopak vlak na hranicích zastavily speciální kosovské jednotky.

Podle srbského prezidenta Tomislava Nikoliče kroky Kosova ukazují, že chce válku s Bělehradem. Jeho kosovský protějšek se pak nechal slyšet, že cílem celé akce s vlakem bylo "vyprovokovat" Kosovany a vytvořit tak záminku pro Srbsko, aby mohlo vojensky zasáhnout a obsadit severní část Kosova. V této oblasti žije asi 50 tisíc Srbů, kteří nesouhlasí s nezávislostí země a chtějí být opět pod nadvládou Bělehradu.

"Srbským záměrem je použít tento vlak, který dostali darem od Ruska, nejprve k tomu, aby odřízli severní část Kosova a poté, aby ho připojili k Srbsku. Jde o krymský model," uvedl Thaçi.

Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země. V neděli o situaci v oblasti jednala dokonce srbská bezpečnostní rada státu. Prezident Nikolić následně pohrozil vysláním srbských vojáků zpátky do Kosova. "Jestliže budou zabíjet Srby, pošleme tam armádu, všichni tam půjdeme, i já," prohlásil srbský vůdce, který býval členem ultranacionalistické Srbské radikální strany (SRS).

Spojené státy vyzvaly Bělehrad i Prištinu, aby se vyhnuly "nebezpečné rétorice". "Kosovo je suverénní, nezávislou zemí a my respektujeme právo Kosova spravovat, kdo a co překročí jeho hranice," uvedla ve svém prohlášení americká ambasáda v Prištině. "Vyzýváme obě strany, aby se vyhnuly nebezpečné rétorice a pokračovaly v práci na normalizaci vztahů," dodala.

Jak v úterý uvedl i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, napětí na Balkáně prudce vzrostlo. Ke zklidnění situace podle něj musí přispět Evropská unie. Moskva patří mezi hlavní stoupence Bělehradu.

S americkým velvyslancem dnes v Bělehradě jednal srbský prezident Nikolić. Po schůzce uvedl, že politika USA způsobila v regionu "potíže". Jak dodal, doufá, že nová Trumpova administrativa bude mnohem více podporovat srbskou politiku.

Bělehrad i Priština pod tlakem Západu přistoupily na jednání o normalizaci vztahů zprostředkované Evropskou unií. Rozhovory v dubnu 2013 vyústily v dohodu, kterou v Bruselu podepsali tehdejší premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi. Její plná realizace ale naráží na četné potíže.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ