Vítěz nedávných prezidentských voleb na Ukrajině Viktor Janukovyč byl slavnostně uveden do úřadu. Na schůzi parlamentu složil přísahu na ústavu a evangelium a stal se čtvrtým ukrajinským prezidentem od vyhlášení nezávislosti v roce 1991.
Jeho volební soupeřka Julija Tymošenková, která dodnes Janukovyčovo vítězství neuznala, spolu s některými dalšími politiky slavnost bojkotovala.
ČTĚTE TAKÉ: Tymošenková stahuje volební žalobu, kritizuje soud
Tymošenková neodejde a chce změny v ústavě
Devětapadesátiletý Janukovyč přísahal, že jako prezident bude bránit suverenitu a nezávislost Ukrajiny. Ještě před inaugurací za Juščenka sloužil mši patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill. Modlil se za Ukrajinu i za Juščenka.
Ve své inauguračním projevu Janukovyč řekl, že Ukrajina by se měla stát "evropským nezúčastněným státem". Svou zahraniční politiku bude prý prezident provádět s Evropskou unií, Ruskem a Spojenými státy, což Ukrajině zajistí nejlepší výsledky. "Ukrajina si vybere takovou zahraniční politiku, která státu umožní získat maximální výsledky z rozvoje rovnoprávných a vzájemně výhodných vztahů s Ruskem, Evropskou unií, Spojenými státy a dalšími vládami," zdůraznil Janukovyč.
"Nové období v naší nové historii začíná. Země je v obtížné situaci," dodal Janukovyč s tím, že bývalá sovětská republika čelí kolosálním dluhům, chudobě, krachující ekonomice a korupci.
Od nového prezidenta se všeobecně očekává, že se pokusí zlepšit vztahy s Ruskem a přitom se vymanit z klišé, které ho u mnoha pozorovatelů dopředu pasovalo do role oddaného promoskevského vazala. Za minulého prezidenta Viktora Juščenka byly vztahy Ukrajiny s Moskvou prakticky na bodu mrazu.
Ruský server NEWSru.com napsal, že inaugurace se uskutečnila na pozadí skandálu, protože příkazy za Janukovyče už prý vydává ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten totiž před pár dny podepsal výnos o tom, aby se 9. května v Sevastopolu, což je na Ukrajině, uskutečnila slavnostní ruská vojenská přehlídka u příležitosti 65. vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. V Sevastopolu na poloostrově Krym má ruská námořní flotila pronajatou základnu.
Přehlídky v Sevastopolu se konaly už dříve, ale tentokrát prý Medveděv Janukovyče obešel a předem to s ním údajně nekonzultoval. Tím Moskva postavila Janukovyče do nepříjemné situace, nikoli do role rovnoprávného, ale jinému státu podřízeného představitele. Tím spíše, že podle ruského tisku nejde o společnou přehlídku, ale výlučně ruskou.
Foto: ČTK/AP