Drastické úspory a rostoucí nedostatek základních potřeb - tohle Řekové nepamatují od druhé světové války. Několik let trvající krize začala podle médií ovlivňovat jejich mentalitu: sílí extremistické názory a šíří se ovzduší kolektivního stihomamu.
Podle francouzského blogu Marianne2 je to například vidět na obchodníku Petrosovi. Vždycky volil pravici a jinak politice nevěnoval větší pozornost. Jak se říká, byl to hodný pán, který raději sledoval fotbal a byl spokojen s odpovídajícím společenským postavením. Pak jednoho dne nastala proměna.
"To není otázka pravice nebo levice. Jsme pod německou a bruselskou okupací. Takže se musíme dostat z této bryndy, opustit současně eurozónu a Evropskou unii. Pak si opět uděláme pořádek," prohlašuje. Podle něj je v koncích i vůdce konzervativců Antonis Samaras, jemuž předvolební průzkumy dávají šanci na vítězství, ale bez možnosti sestavit samostatnou vládu. "Chtěl bych jen, aby vojáci byli aktivnější," dodává Petros.
Atmosféru rostoucího stihomamu si dovolil s černým humorem přiživit řecký satirický týdeník To Pontiki, podle něhož se na německé ambasádě netrhnou dveře, jak si tam chodí vědci, podnikatelé a univerzitní pracovníci pro rady, jak připravit "budoucnost země".
A svou si přisadil, aniž je jasné, nakolik své tvrzení myslí vážně, moderátor rozhlasové stanice Real Fm Jorgos Trangas, který šíří v éteru ostrou kritiku proti podmínkám zahraniční finanční pomoci. Jednoho dne prohlásil, že byl přítelem z podnikatelských kruhů varován. "Dej si bacha, Němci po tobě jdou, po tobě a tvé rodině. Už vyvíjejí nátlak, aby tě vyhodili z rádia," tvrdil mu prý.
Oživování protiněmeckých a protiunijních nálad začíná být v Řecku na denním pořádku. Znázornění německé kancléřky Angely Merkelové v nacistické uniformě vedle nadpisu "Dachau" a "Memorandum (o finanční pomoci) osvobozuje" v deníku Dimokratia je dalším příkladem.
Začíná to ovlivňovat nejen prosté lidi, ale i nejvyšší politiky. Mediálně známé je rozhořčení dosud velmi umírněného řeckého prezidenta Karolose Papuliase, který začal podléhat dojmu, že západní politici včetně německého ministra financí Wolfganga Schäubleho Řeky urážejí.
Začínají se psát katastrofické scénáře. Podle řeckého týdeníku Epikairos je zajímavé, že je na prvním místě zpracovávají západní velvyslanectví, která už sepisují seznamy občanů svých zemí žijících v Řecku pro případ, že je budou muset z rozvrácené země evakuovat. Do svých centrál posílají varování před možnými výpadky v dodávkách potravin a pohonných hmot.
Nemusejí to být plané obavy, když řecké školy a univerzity začaly odkládat zkoušky, protože už nemají dostatek obyčejného psacího papíru. V mimořádných mrazech, které v minulých dnech postihly i jih Evropy, se také přerušovala na několik dnů školní výuka. Nebylo na topivo.
Zástupci středních a vyšších vrstev se naopak odpojení od EU obávají. "Bojím se, že odpadlíci z pravice založí novou stranu proti memorandu (dohodě s věřiteli). Pokud se propojí s levicí, tak je všechno ztraceno, přátelé. Tihle levičáci nás vyšoupnou rovnou z unie," zaznělo podle řeckých médií v jedné athénské restauraci mezi místními lékaři. Nevěřícně přitom kroutí hlavou, že Západ chce záruky za dodržování podmínek finanční pomoci po blížících se předčasných volbách nejen od pravice, ale i levice, která přitom už s tím dávno nesouhlasí.
Doktoři si také stěžují na svůj krutý úděl, a sice přísnější dohled nad jejich příjmy, díky nimž si mohou dovolit provádět daňové úniky. Je to prý neústavní.
"Poslyš, jedete letos lyžovat do Rakouska?" ptá se ještě jeden z nich. "Děláš si srandu? S tím je konec. Ale chodíme častěji do divadla, když už necestujeme," odpoví druhý.
Že se tato skupina lidí dokáže přizpůsobit, dokazují množící se bulharské státní poznávací značky na luxusních vozidlech původem zejména z Německa v drahých athénských čtvrtích. Jsou pořád o krok napřed před berním úřadem a zároveň těží ze všech příležitostí, které jim skýtá jednotná Evropa, píše Marianne2.