Jednání o brexitu vstupuje do rozhodující fáze, zní z Británie

Zahraničí
23. 3. 2018 09:43
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová.

Novou dynamiku rozhovorů o budoucí podobě vzájemných vztahů Británie s Evropskou unií čeká po pátečním summitu 27 unijních zemí k brexitu britská premiérka Theresa Mayová. Řekla to v pátek ráno novinářům v Bruselu, kde původně už neměla být; šéfové států a vlád ostatních zemí unie totiž o britském odchodu z bloku jednají bez ní. Mayová ale dorazila kvůli opožděnému jednání všech 28 šéfů států a vlád o obchodní problematice.

Toto téma mělo být původně ukončeno už v noci na dnešek, summit byl ale přerušen do chvíle, než americký prezident Donald Trump definitivně oznámí své rozhodnutí o výjimce pro Evropu z nových celních opatření týkajících se oceli a hliníku.

Těžké a mimořádné

Britská premiérka se tak v pátek přímo při příchodu na červeném koberci neočekávaně potkala s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Ten do kamer jen poznamenal, že "těžké a mimořádné" rozhovory o britském odchodu z unie vstupují do rozhodující části.

Šéfy států a vlád bude Barnier informovat o pokroku v rozhovorech o přechodném období po brexitu, o finančním vyrovnání či právech občanů a o několika dalších částech "rozvodové smlouvy", kterého se po britských ústupcích a mnohahodinovém vyjednávacím maratonu podařilo dosáhnout minulý víkend. Přechodné období bude nakonec trvat od konce března 2019 do konce roku 2020. Británie během něj bude na unijním volném trhu i v celní unii, nebude ale - jako země mimo blok - zastoupena v orgánech EU.

Summit EU27 ale především potvrdí pohled sedmadvacítky na jednání o budoucnosti vzájemných vztahů mezi unií a Británií po roce 2020. "Na tomto základě začneme s diskusemi se Spojeným královstvím o našem budoucím partnerství, které bude muset respektovat principy Evropské unie a našeho jednotného trhu," prohlásil Barnier.

Mayová uvedla, že cílem jednání o budoucnosti bude vznik "silného budoucího hospodářského a bezpečnostního partnerství".

Návrh dokumentu o podobě vzájemných vztahů, který by dnes měli šéfové států a vlád 27 zemí EU potvrdit. Na devíti stránkách kromě jiného zdůrazňuje, že unie si s Británií přeje co nejtěsnější partnerství, které se bude týkat obchodní a hospodářské spolupráce i dalších oblastí, zejména boje s terorismem a mezinárodním zločinem, ale také bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky.

Vyzobávání třešniček

Text ale také zdůrazňuje, že britské rozhodnutí odejít z celní unie a jednotného trhu nevyhnutelně znamená komplikace ve vzájemném obchodu. Rozdílná pravidla a potřeba jejich vymáhání budou mít bohužel negativní ekonomické důsledky, především v Británii, uvedou dnes premiéři a prezidenti.

"Stát, který není členem unie a nemá stejné závazky jako člen, nemůže mít shodná práva a těšit se stejným výhodám jako člen," stojí v dokumentu. Unie v něm opakuje, že čtyři svobody spojené s jednotným trhem EU (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu) jsou nedělitelné a není možné "vyzobávání třešniček" účastí jen v některých částech jednotného trhu, neboť to by poškodilo jeho integritu a dobré fungování.

EU tak dnes potvrdí připravenost dojednat "vyváženou, ambiciózní a rozsáhlou dohodu o volném obchodu", která ale bude finálně uzavřena až po britském odchodu z bloku.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Virginia Mayo

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ