Kabinet v nedohlednu
Jednání o nové slovenské vládě míří do slepé uličky
12.03.2016 14:20 Aktualizováno 12.03. 15:13
Jednání o vytvoření nové slovenské vlády směřují do slepé uličky. Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která sehrává klíčovou roli při vzniku nového kabinetu, odmítla vstup do široké pravicové koalice. Vyplývá to z vyjádření šéfa SNS Andreje Danka po sněmu jeho strany.
Danko současně upřednostnil spolupráci SNS s levicovým Směrem - sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. SNS a Směr-SD ale nemají potřebnou většinu ve sněmovně a ostatní strany zase odmítly jednat s Ficovou stranou o sestavení vlády. Právě Fico coby předseda vítězné strany v parlamentních volbách dostal jako první pověření hlavy státu k sestavení nového kabinetu.
"Pokud nebude úspěšné první (kolo) jednání, Slovenská národní strana bude kontaktovat prezidentskou kancelář a bude ji informovat, že raději upřednostní vládu odborníků," řekl novinářům Danko. Dodal, že je rovněž připraven znovu se ucházet o důvěru voličů v předčasných volbách, pokud jednání o nové vládě skončí neúspěšně.
V reakci na případnou širokou koalici šesti stran pravého středu včetně SNS Danko řekl, že "vytváření hybridů by bylo ztrátou času". Dodal, že lídr pravice, předseda liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík, který zahájil vlastní neoficiální jednání o vzniku široké pravicové koalice, nedokáže zaručit vznik stabilní vlády. "Sulík není celou pravicí. Je tam množství hybridních seskupení, jejichž chování nedokáže předpovídat ani jasnovidec. Já takové hazardy odmítám, protože by to bylo neodpovědné," uvedl.
Danko dal opět najevo, že mu vadí uskupení pravého středu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a hnutí podnikatele Borise Kollára Jsme rodina, která by byla součástí případné široké koalice. Tato uskupení podle něj nemají širší členskou základnu.
Podle šéfa SNS se do sněmovny dostaly "projekty rebelství, zoufalství, nekoncepčnosti či strany, které nemají program". "Nemůžeme žít v systému, že si úzký počet lidí založí stranu, zaplatí pár billboardů, dostane se do Národní rady a prohlásí, že nechce nést odpovědnost za stát, za řízení," řekl Danko. Reagoval tak na dřívější prohlášení Kollára, že jeho hnutí sice nehodlá obsadit posty ve vládě, ale bude podporovat případnou pravicovou koalici.
Pětice stran a hnutí pravého středu pod vedením SaS nemá ve sněmovně bez podpory SNS potřebnou většinu.
SNS by naopak upřednostnila spolupráci levicového Směru - SD s pravicovými stranami. "Nacházím ve Směru prvky sebereflexe. Jeví se mi, že mohu pravicovou politiku prosadit i v této kombinaci," řekl Danko, kterého sněm SNS potvrdil ve funkci předsedy strany.
Politologové již po zveřejnění výsledků parlamentních voleb na Slovensku, které se konaly před týdnem, hovořili o volebním patu a zmiňovali možnost vypsání předčasných voleb. Do sněmovny se dostalo až osm stran a hnutí včetně krajně pravicové strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko, s níž ostatní strany vyloučily povolební spolupráci. Volby sice vyhrál Směr - SD, výrazně ale ztratil. Strana premiéra Fica přišla o pohodlnou většinu ve sněmovně, která jí v roce 2012 umožnila sestavit jednobarevný kabinet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.