Čínský prezident Si Ťin-pching přijede koncem března na návštěvu Německa. Při této příležitosti chtěl spolu s kancléřkou Angelou Merkelovou navštívit památníky druhé světové války. Německá vláda to ale odmítla, nechce zasahovat do čínsko-japonských sporů.
Čína usiluje o to, aby Japonsko uznalo svou vinu na utrpení, které její obyvatelé za války zažívali. Peking tvrdí, že Japonci zabili 300 tisíc Číňanů (spojenci dospěli k cifře 142 tisíc).
Tokio se sice v minulosti omluvilo, ale neodpouští si provokace. Japonští představitelé jsou "pečení vaření" ve svatyni Jasukuni, kterou sousední země vnímají jako symbol někdejšího japonského militarismu.
Si Ťin-pching chtěl svým programem v Německu uštědřit Japoncům menší šťouchanec. Avizoval, že by se rád podíval k Památníku holocaustu v centru Berlína. Nezaměnitelné prostranství o ploše 13 100 metrů čtverečních je od svého otevření v roce 2005 oblíbeným cílem turistů.
Si chtěl také po boku kancléřky zavítat k menšímu Památníku obětem fašismu a militarismu známému jako Neue Wache v ulici Unter den Linden.
Ani jedno mu však nevyjde. Německá vláda se podle zdrojů týdeníku Spiegel nechce stát nástrojem čínské propagandistické ofenzívy. Navíc už ji údajně nebaví poslouchat srovnávání jejího postoje s tím japonským. Čínský vůdce se ale prý samozřejmě může k památníkům přijít podívat ve svém volném čase.
Informace se předtím, než Čína oznámila největší zvýšení výdajů na obranu za poslední tři roky, čímž vyvolala znepokojení ostatních zemí v regionu. Podle oznámení premiéra Li Kche-čchianga na úvod zasedání čínského parlamentu vzroste obranný rozpočet Číny v letošním roce o 12,2 procenta na 808,23 miliardy jüanů (asi 2,6 bilionu Kč). Podle některých expertů jsou ale skutečné výdaje Pekingu na obranu ještě vyšší.