Kaczyńskému se nelíbí plány vlády ani ministři
14.11.2007 19:28
Polský konzervativní prezident Lech Kaczyński dal na vědomí, že vztahy mezi prezidentským palácem a novou liberální vládou nebudou nijak vřelé. Hlava státu ohlásila vetování zákonů, ačkoliv ještě neexistují ani jejich návrhy. Designovaný premiér Donald Tusk dnes představil prezidentovi složení kabinetu. Výhrady má Kaczyński hned k několika kandidátům.
Z prezidentského paláce se po předčasných parlamentních volbách, které vyhrála liberální Občanská platforma (PO), stala podle komentátorů pevnost poražené konzervativní strany Práva a spravedlnost (PiS) v čele s dosavadním premiérem Jaroslawem Kaczyńským, dvojčetem prezidenta. PiS odchází po dvou letech vlády do opozice a křeslo prezidenta se tak stalo jeho mocnou zbraní.
Prezident pověřil Tuska složením vlády minulý týden, za dva dny jmenuje novou vládu, kterou vytvoří liberálové společně s Polskou lidovou stranou (PSL). Mezi jejími členy bude nejspíš Radoslaw Sikorski, ministr obrany ve vládě Práva a spravedlnosti, který ve volbách kandidoval za PO.
Špatní ministři a irácká otázka
Lech Kaczyński má vůči Sikorskému, jenž se má stát ministrem zahraničí, výhrady, o nichž Tuska informoval. Jsou to podle mluvčího prezidenta přísně důvěrné informace. Prezident již dříve naznačil, že pokud se Sikorski stane šéfem polské diplomacie, bude to mít vliv na budoucí spolupráci.
Spor se rýsuje také kolem budoucnosti polského výsadku v Iráku. Prezident je proti rychlému stažení vojáků, které prosazuje Občanská platforma.
Spokojený není prezident ani s kandidátem na ministra spravedlnosti Zbigniewem Ćwonkalským, který je podle členů PiSu symbolem oligarchy, který balancuje mezi politikou a byznysem. "Budu se snažit o shodu s prezidentem, ale s shodně s ústavou složení vlády je v mé pravomoci," řekl Tusk.
Hlava státu již také oznámila, že použije veto proti případnému návrhu na zavedení rovné daně nebo zrušení rozhlasového a televizního poplatku. Takové body měla PO ve volebním programu. Zdůrazňuje ale, že bude dělat pouze to, co mu dovoluje ústava.
"Blokování realizace programu strany, která vyhrála volby, je ale něco více než využití prezidentských pravomocí. To je pokus o návrat do konfliktu, který často vybuchoval mezi prezidentem a vládou za časů (exprezidenta) Lecha Walesy," uvedl komentátor listu Dziennik Cezary Michalski.
V nové vládě bude vicepremiérem a ministrem hospodářství šéf PSL Waldemar Pawlak. Druhým vicepremiérem a ministrem vnitra se stane Grzegorz Schetyna, označovaný za pravou ruku Tuska.
FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.