Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zabrzdil západní bombardéry. Zareagoval na výhrůžky Západu v čele s USA, Francií a Británií a vyhlásil okamžité zastavení všech bojových operací. Jeho země akceptuje rezoluci OSN, která dala zelenou prosazení bezletové zóny nad Libyí, uvedl libyjský ministr zahraničí.
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek pozdě večer schválila nasazení vojenského letectva proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo.
Libyjská republika podnikne vše, aby chránila civilní obyvatelstvo a umožnila, aby se k němu dostala potřebná humanitární pomoc. "Jako členská země OSN akceptujeme, že máme závazky respektovat rezoluce světové organizace," dodal šéf libyjské diplomacie Músá Kúsa v oficiálním prohlášení.
Libye je podle něho připravena k dialogu. Detaily ale nesdělil. "Zavazujeme se také chránit všechny cizince a veškerý jejich majetek," řekl Kúsa.
Jako další vstřícný krok libyjské úřady oznámily, že propustí čtyři novináře amerického listu New York Times. Informovala o tom televize Al-Džazíra. Žurnalisté byli dva dny nezvěstní.
V první reakci na postoj Tripolisu se Francie vyjádřila zdrženlivě. Ohrožení na místě se ale nezměnilo, uvedl mluvčí francouzské vlády.
Spojené státy nejsou nijak ohromeny vyhlášením příměří v Libyi, protože ještě není jasné, zda je opravdu dodržováno. Řekla to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Není zatím jasné ani to, zda to zastaví připravovanou vojenskou akci. Francie stále tvrdí, že zahájení operace je jen otázkou hodin.
Podílet na ní se mají kromě Francie také Británie, USA, Katar, Kanada, Norsko, Dánsko a Belgie. "Nejde o okupaci libyjského území, ale o vojenské opatření k ochraně libyjského lidu," řekl mluvčí pařížské vlády. Clintonová prohlásila, že je třeba počkat, jak se zachová Kaddáfího armáda. Musí podle ní významně ustoupit ze svých pozic na východě země.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vzbudil v uplynulých dnech ve světě údiv až nepochopení tím, jak vehementně prosazovat vojenský úder proti Kaddáfímu. Někteří komentátoři ho označili za aktuálně nejnebezpečnějšího politika EU.
Britský premiér David Cameron dnes v poledne prohlásil, že britské letouny Tornado a Eurofighter se už začaly přesouvat na základny ve Středomoří.
Velitel povstalců Chalífa Haftár ale považuje příměří za další trik Muammara Kaddáfího: "Celý svět ví, že je to lhář. Stejně jako jeho synové a další příbuzní," řekl.
Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím řekl, že boje všude v Libyi byl ukončeny, a to i v Misurátě, o niž se bojovalo i dnes. "Libye už plní příměří. Nebojujeme v Misurátě ani nikde jinde," tvrdil.
Agentura Reuters s odvoláním na kontakty v Misurátě ale uvedla, že městem zněly výbuchy i několik hodin po vyhlášení příměří. "Boje pokračují dál," tvrdil lékař žijící v Británii s odvoláním na své známé.
Také televize Al-Džazíra přinesla svědectví jednoho z povstalců. "Vojáci jsou sice na okraji města, ale ostřelují odtud jeho centrum. Příměří není dodržováno, Kaddáfí stále nechává zabíjet lidi," řekl. Dnešní boje si prý vyžádaly 25 mrtvých, mezi nimiž jsou i děti. Jiný zdroj citovaný Reuters hovořil o 38 obětech.
Boje podle zpravodaje Al-Džazíry pokračují asi 50 kilometrů od Benghází v lokalitách Magrún a Sluk.
Spojené státy připravují rychlé vzdušné údery. Podle dosavadních vyjádření Bílého domu však chtějí Američané hrát spíše podpůrnou roli a vzdušné údery přenechat hlavně Britům a Francouzům. Rebelové v obklíčeném Benghází jásají. Egypt ve spolupráci s Bílým domem začíná zásobovat libyjské povstalce zbraněmi po zemi.