Karikaturista proroka Mohameda dostal cenu za nebojácnost

Zahraničí
14. 3. 2015 20:04
Lars Vilks s cenou, kterou v Kodani převzal.
Lars Vilks s cenou, kterou v Kodani převzal.

Cenu za obhajobu svobody slova v Kodani převzal švédský kreslíř Lars Vilks, spoluorganizátor nedávné kodaňské debaty, která se stala terčem atentátu. Dánská Společnost pro svobodný tisk mu cenu udělila za "neochvějnou nebojácnost".

Osmašedesátiletý umělec byl po roce 2007 terčem tvrdé kritiky muslimů za kontroverzní karikatury proroka Mohameda, kterého ztvárnil s tělem psa. Jeho kresbu tehdy otiskl švédský regionální deník Nerikes Allehanda. Teroristická síť al-Kajdu pak vypsala za zabití Vilkse odměnu sto tisíc dolarů (2,6 milionu korun). Při pobytech v Dánsku Vilks obvykle dostává policejní ochranu.

V polovině února v dánské metropoli Kodani zabil muslimský extremista dva civilisty a zranil pět policistů. Útok byl veden na pódiovou diskusi v jedné z kodaňských kaváren o svobodě slova, zorganizované za přítomnosti Vilkse.

S atentátem i s následným útokem před synagogou v centru Kodaně byl spojován dvaadvacetiletý Omar Abdel Hamid El-Hussein, který se narodil v Dánsku palestinským rodičům. Oba útoky si vyžádaly vždy jednu oběť na životě, po druhém z nich policie zabila i atentátníka.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Carsten Bundgaard

Další čtení

Judit Polgárová

Šachistka Polgárová odmítla žádost premiéra Magyara, aby se stala prezidentkou

Zahraničí
20. 7. 2026
ilustrační foto, město Ciudad Rodrigo, Španělsko

Ve Španělsku při fotbalových oslavách zahynul třináctiletý chlapec

Zahraničí
20. 7. 2026
start rakety Titan nesoucí sondu Viking 1, 20. srpna 1975, Florida, USA

Sonda Viking 1 před 50 lety jako první lidský výtvor přistála na Marsu

Zahraničí
20. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ