Malá revoluce ve Španělsku. Poslanci katalánského regionálního parlamentu dnes podle očekávání schválili zákaz býčích zápasů v tomto španělském autonomním regionu. Zákaz koridy bude platit od ledna 2012.
Katalánsko se tak stalo druhým španělským regionem po Kanárských ostrovech (korida zapovězena od roku 1991), kde jsou býčí zápasy zakázány.
Pro zákaz zápasů s býky hlasovalo 68 poslanců, 55 hlasovalo proti. Katalánský parlament má 135 zákonodárců. Poslanci schválili takzvanou lidovou legislativní iniciativu, která si získala 180 tisíc podpisů a která požadovala konec tohoto "barbarského" představení.
Získaných podpisů bylo o 130 tisíc více, než bylo nezbytné. Odpor nemalé části Katalánců ke koridě souvisí i s jejich vztahem ke Španělsku, je politicky motivován. Zápasy s býky jsou považovány za původně španělskou, a nikoli katalánskou tradici. Jde tedy o import.
Při hlasování v katalánském parlamentu se před jeho budovou sešly desítky demonstrantů, a to jak stoupenců, tak odpůrců koridy. Na jednu stranu požadovali "svobodu" pro milovníky korid, na druhé straně vyzývali k ukončení představení, při nichž jsou "zvířata mučena".
ČTĚTE TAKÉ: V Portugalsku se býci porážejí i holýma rukama
Minitoreador s rekordem. Zabil v zápase šest býků
Slovanská krev kraluje španělským býčím arénám
Dnešní hlasování se předpokládalo. Španělská média psala o "konci býčí fiesty" v Katalánsku, kde zájem o koridu v posledních letech upadá. Arény se postupně rozpadají a klání s býky láká stále méně lidí. V Barceloně jsou tři velké arény, ale jen jedna pořádá koridu pravidelně.
Katalánsko se svým odtrženeckými choutkami a 7,4 milionu obyvatel je hospodářsky nejsilnějším regionem Španělska.
Podobná situace je i v některých dalších částech země. Zájem o koridu se zmenšuje obecně v celém Španělsku. Zajímá se o ni podle průzkumů necelých 30 procent lidí.
Přesto některé španělské regiony včetně Madridu oznámily, že býčí zápasy zanesou na svůj seznam kulturního dědictví, aby je chránily. I zde však začínají dobývat silnější pozice odpůrci koridy podporovaní mezinárodními organizacemi na ochranu práv zvířat.
Foto: ČTK/AP